Najbolja ponuda motornih ulja!!!

forum.cars.rs • Pogledaj temu - Euro dizel u G2

forum.cars.rs

CARS Forum - recenzije polovnih i novih vozila, vodič za kupovinu, tuning, servis, noviteti ...
Danas je 23 Apr, 2014 16:19

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Euro dizel u G2
PostPoslato: 02 Okt, 2008 12:07 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Pridružio se: 20 Jan, 2008 15:06
Da li je pametno sipati ED u VW Golf II 1.6D? Sipao bih iskljucivo zimi na niskim temperaturama.
Mnogi pricaju da moze slobodno, medjutim majstor mi rece da se ne igram, jer je ED \"dosta suvo gorivo\", vec da sipam D2 plus aditivi.
Pricao mi je za neki kombi iz 2002 god sto je neko sipao ED umesto D2 pa mu motor poceo da lupa, i tako kao lupao dok nije ispustio svo gorivo i natocio naftu. :?:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 02 Okt, 2008 12:33 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jun, 2007 16:26
Vozim: Audi A4 (B8)
Sipaj ED i dodaj pola litre dvotaktol ulja na pun rezervoar i nema glava da te boli.
Kad prođe zima, vrati se opet na D2.
Nikakve aditive ne sipaj u gorivo, kad zahladni na nula stepeni, sipaj ED i samo dodaj dvotaktol.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 02 Okt, 2008 12:41 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Sep, 2008 16:19
Obavezno poslušaj majstora, čovek ti je lepo rekao šta treba da radiš, a šta ne.
Ovi \"mnogi\" su uglavnom isti oni što takođe preporučuju i obrnutu varijantu, D2 u moderan TD motor. U principu može, sa dodatkom bočice dvotaktola, ali nemoj ako ne moraš. Taj motor guta i lož ulje, ali to ne znači da ga treba sipati. D2 ti je i ovako dosta jeftinije gorivo, a aditiv protiv smrzavanja je negde bio oko 200 dinara, pa ti je i ekonomičnije, osim što će ti motor raditi na gorivo za koje je i projektovan. Odluka je samo na tebi...

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 02 Okt, 2008 12:48 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jun, 2007 16:26
Vozim: Audi A4 (B8)
Lož ulje i D2 su jedno te isto gorivo, identično, samo je lož ulje farbano u crveno da bi se razlikovalo i skinuta akciza sa cene da bude jeftinije. :wink:

ED sa dvotaktolom sam vozio lično u Golfu II i prešao tako mnogo km bez problema...
Važno je samo podmazivanje pumpe, a to mu daje dvotaktol.
Na kraju, izbor je tvoj pa odluči.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 02 Okt, 2008 13:12 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Pridružio se: 20 Jan, 2008 15:06
Hvala ljudi!
Sta znam, ide hladnije vreme, mozda i otputujem negde pa nije na odmet da imam takve informacije.
Relativno skoro sam kupio ovaj auto, bivsi vlasnik se kleo u sta je stigao da mu je menjao zupcasti kais pre 7000 km. Ja juce za svaki slucaj pokupujem zupcasi kais, spaner, filtere goriva i vazduha i odnesem majstoru da izmeni. Kaze majstor da je kais bio na ivici pucanja i star dosta.
Nadam se da je to otprilike sve sto bi trebalo da se promeni, tj nesto sto se menja sa vremena na vreme. Ulje sam mu stavio Optima Long Life posle predjenih 4500, primetio sam da ne trosi mnogo ulja, malo samo.
Uh odoj ja u off.
Jos jednom hvala!!
Pozdrav

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 02 Okt, 2008 14:09 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Sep, 2008 16:19
frodo je napisao:
Lož ulje i D2 su jedno te isto gorivo, identično, samo je lož ulje farbano u crveno da bi se razlikovalo i skinuta akciza sa cene da bude jeftinije. :wink:

To je sada urbana legenda, ali za vreme rata i sankcija, nažalost je bila potpuna istina, pa i to sa akcizama i taksama za puteve, ampulama za farbanje...
Slični jesu, jer se lož ulje i dizel gorivo dobijaju u istoj frakcionoj destilaciji, dakle u osnovnom procesu prerade su isti.
Inače, lož ulja više ne može da se kupi na pumpama, barem ja nisam video. U evropskoj uniji naročito. Lož ulje kao pojam, tj. pogonsko gorivo i ogrevna sirovina potpuno nestaje.

-Loz ulje je frakcija sirove nafte koja se izdvaja na tem.370-420 C, i koristi se za termoelektrane,toplane,cementare kao gorivo za velike brodske motore
-Dizel gorivo dobiva se doradom petroleja i lakih plinskih ulja koji se izdvajaju iz nafte i njenih derivata na tem. 190-360 C, i koristi se za SUS motore. Prema tome i jedno i drugo su gorivo, ali to nije isto i u mnogo cemu se razlikuje, po kvalitetu , cjeni , boji kao i njihovoj primjeni.

izvor: INA

A, evo i šta NIS kaže po tom pitanju:
http://www.petrol.nis.yu/veleprodaja/prodajni-program/loziva-ulja
http://www.petrol.nis.yu/veleprodaja/prodajni-program/dizeli

Po istoj logici, benzin i kerozin su "isti", većina motornih ulja...
No, da batalimo tehnikalije i terminologiju.

Hteo sam da kažem kako je 1.6D motor tako konstruisan da može da ide maltene i na sirovu naftu, što narod kaže, "guta sve".
Nećeš oštetiti motor ako dodaš dvotaktol, ali opet ne vidim opravdanje pre svega u ekonomskoj logici?!

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]