Najbolja ponuda motornih ulja!!!

forum.cars.rs • Pogledaj temu - Katalizator?

forum.cars.rs

CARS Forum - recenzije polovnih i novih vozila, vodič za kupovinu, tuning, servis, noviteti ...
Danas je 02 Okt, 2014 8:23

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 65 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Katalizator?
PostPoslato: 18 Feb, 2008 14:30 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Feb, 2008 15:03
Vozim: Fiat Punto MY94 1.7td 51kw 0-100kmh 17.4sec maxspeed 152kmh
Gledao sam na tv-u na exploreru ili tako nekom naucno popularnom kanalu sta je katalizator. Odnosno kako izgleda iznutra (gomila cevki i prisrafljen je na sasiju kablicem). Njegova rad je jako prost i ne zahteva nikakvo odrzavanje.

Imam par pitanja.

1. Da li ima radni vek?
2. Da li upotreba olovnog benzina moze da osteti katalizator?
3. Da li auto ima vise snage kada se skine katalizator?
4. Sta je ta lambda sonda?

Slika

Vrh

Tema posta: Re: Katalizator?
PostPoslato: 18 Feb, 2008 16:37 
miikii je napisao:
Gledao sam na tv-u na exploreru ili tako nekom naucno popularnom kanalu sta je katalizator. Odnosno kako izgleda iznutra (gomila cevki i prisrafljen je na sasiju kablicem). Njegova rad je jako prost i ne zahteva nikakvo odrzavanje.

Imam par pitanja.

1. Da li ima radni vek?
2. Da li upotreba olovnog benzina moze da osteti katalizator?
3. Da li auto ima vise snage kada se skine katalizator?
4. Sta je ta lambda sonda?

Slika

1)ima radni vek, i on zavisi od uslova ekpsoatacije, ulgavnom izdrži 4-5 godina ili oko 100.000 km
2)Itekako
3)Ima nešto malo više snage, ali pitanje je kakve će parametre lambda sonda slati centralnoj jedinici
4)sonda je zapravo senzor koji prati protok i sastav izduvnih gasova
kod Euro 3 motora imate 2 sonde, a kod Euro 2 motora samo jednu

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 18 Feb, 2008 17:17 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb, 2008 11:49
Lambda sonda = o2 senzor ili senzor koncetracije kiseonika u izduvnim gasovima. Negde se oznacava kao OCS - Oxygen Concetration Sensor.

Odnos koji dobijas izmedju stvarne vrednosti i optimalne kolicine vazduha u smesi je u stvari koeficijent Lambda i kad je manji od jedinice smesa je bogata a kad je veci smesa je siromasna.

Koeficijent lambda se u idealnim uslovima odrzava na jedinici (podesava se odnos vazduh/gorivo u usisnoj smesi) da bi se stvorilo potpuno sagorevanje goriva i da bi katalizator ispunio svoj zadatak da precisti sve gasove.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 18 Feb, 2008 22:57 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Feb, 2008 15:03
Vozim: Fiat Punto MY94 1.7td 51kw 0-100kmh 17.4sec maxspeed 152kmh
Znaci posto lambda sonda tako radi. Onda se drugacije ponasa kada se umesto benzina (olovnog ili bez) koristi gas TNG,CNG ili neki treci G.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 19 Feb, 2008 1:23 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb, 2008 11:49
Pa da... U zavisnosti od automobila i ubrizgavanja mora da se odabere i odgovarajuci nacin ugradnje gasnog uredjaja a samim tim i dodatnih kontrolera radi podesavanja svih parametara.

Ako se iskljuci lambda sonda mogao bi motor na gas ici dobro ali praviti probleme sa benzinom itd...bezbroj varijacija

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 19 Feb, 2008 2:50 
Standardni član
Standardni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun, 2007 21:20
Posto mi brat radi kod lika koji vari auspuhe i pravi ih mogu vam reci da sam nacuo da on skida katalizatore na kolima i prodaje ih...Veoma unosan posao akoimas kome da ih prodas....Ja sam cuo da se oni skinui prodaju i kasnije vracaju na obradu i ponovno stavljanje kao novi...Znam da ona tecnost ili sta vece se nalazi unutar katalizatora mora da ima inace katalizator ne vredi da se prodaje..sto znaci da bez te tecnosti ne vredi nista...Cena mu je oko 30-40-50 eura..Zavis za koji automobil..Za kamione idu i od 100 eura...pa na vise!!!

Prolece je stiglo svima je do jaja jedva cekam jesen da se kuva ajvar..Pticice crvkucu i kenjaju sa grana,lisce ozelenelo i vratila se lasta..Do podne spavam jer bio sam do splava,kosilica krci komsa sece trava..

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 19 Feb, 2008 9:59 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Dec, 2007 16:42
Vozim: Logan 1,6 MPI
KrUsEvAc_NaJjAcI_GrAd je napisao:
Posto mi brat radi kod lika koji vari auspuhe i pravi ih mogu vam reci da sam nacuo da on skida katalizatore na kolima i prodaje ih...Veoma unosan posao akoimas kome da ih prodas....Ja sam cuo da se oni skinui prodaju i kasnije vracaju na obradu i ponovno stavljanje kao novi...Znam da ona tecnost ili sta vece se nalazi unutar katalizatora mora da ima inace katalizator ne vredi da se prodaje..sto znaci da bez te tecnosti ne vredi nista...Cena mu je oko 30-40-50 eura..Zavis za koji automobil..Za kamione idu i od 100 eura...pa na vise!!!

Ovo je tacno 100%, mislim da je platina u pitanju... :wink:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 07 Mar, 2008 15:01 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Feb, 2008 14:19
Ukoliko dodje do zacepljenja katalizatora , koliko to ozbiljno moze da osteti motor ? Da li prouzrokuje velika ostecenja ? U takvm slucajevima , koji deo motora najpre strada ?

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 07 Mar, 2008 15:40 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov, 2007 3:01
Vozim: Audi A6 (C6) 2.0 TDI 2008
Ajd' sad da istrpim kritike i zadirkivanja kao neznalica, ali moram da pitam - da li i dizelasi imaju katalizator? Bolje da se izbrukam pitanjem ovde medju drugarima, nego negde gde bas nece biti tako dobronamerni :)

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 07 Mar, 2008 16:06 
Globalni Moderator
Globalni Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jun, 2007 0:30
Vozim: Doblo 1.9jtd, Audi A4 B8
codemaker je napisao:
Ajd' sad da istrpim kritike i zadirkivanja kao neznalica, ali moram da pitam - da li i dizelasi imaju katalizator? Bolje da se izbrukam pitanjem ovde medju drugarima, nego negde gde bas nece biti tako dobronamerni :)

Imaju.
Noviji i filter za cestice. :wink:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 07 Mar, 2008 16:16 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jun, 2007 16:26
Vozim: Klotaru
Kako to sada vole moderno da nazivaju \"katalizator sa filterom čestica čađi\" :wink:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 07 Mar, 2008 16:19 
Standardni član
Standardni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun, 2007 21:20
Pa znam da to imaju i dizelasi i verute mi da se oni prodaju kao alva...evo dolazi mi brat i kaze,ej ,danas sam zaradio 150 eura na katalizatore...Ja pitam kao kako si bre uspeo...On mi kaze... dodju ljudi da zavrae auspuh i on mi to skine lepo i covek ne provali..On mi kaze da to nije toliko potrebno automobilu i da dok ima nekog ulja u njemu to ide veoma dobro...Kada izgubi tu tecnost onda je za djubre....

Tako da se on lagano bogati i uzima lep kes...Zamislite koliko samo ljudi dolazi i koliko se tu katalizatora obrne...

Prolece je stiglo svima je do jaja jedva cekam jesen da se kuva ajvar..Pticice crvkucu i kenjaju sa grana,lisce ozelenelo i vratila se lasta..Do podne spavam jer bio sam do splava,kosilica krci komsa sece trava..

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 07 Mar, 2008 16:31 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Nadam se da se ne ponosi valjda time što radi, jednom će neko doći i razvaliće mu tintaru zbog toga pa će se naučiti pameti...

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 09 Mar, 2008 17:00 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

Mozda cu malo da zadjem u offtopic , ali me interesuje sta preduzimate ukoliko se pojavi korozija na jednom od lonaca auspuha ? Da li zamenite originalnim delom ili mozda ,, zakrpite \" problematicno mesto ?

P.S. Da li se svaki auspuh izmedju ostalog sastoji od prednjeg , srednjeg i zadnjeg lonca ?

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 09 Mar, 2008 18:58 
barbika je napisao:
Mozda cu malo da zadjem u offtopic , ali me interesuje sta preduzimate ukoliko se pojavi korozija na jednom od lonaca auspuha ? Da li zamenite originalnim delom ili mozda ,, zakrpite " problematicno mesto ?

P.S. Da li se svaki auspuh izmedju ostalog sastoji od prednjeg , srednjeg i zadnjeg lonca ?

malo korozije na zadnjem lonsu ne smeta
jer nije to "suknja" pa da se zagleda ispod

ali ako je mnogo korozije, i ako su se stvorile rupe
onda je potrebno kupiti novi izduvni lonac
a postoje i univerz.izduvni lonci sa katalizatorom :wink:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 09 Mar, 2008 19:03 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Citiraj:

Ne, kod Juga na primer imaš samo jedan lonac i gotovo.
Kod modernih automobila imaš prednji lonac u kojem se nalazi katalizator, onda imaš srednji koji je tu da bi dodatno utišao buku koju proizvodi izduvna grana i na kraju imaš zadnji lonac iz kojeg izlaze izduvni gasovi...
Kada je sve to urađeno i usklađeno kako treba za rezultat imamo auto koji radi pored tebe, a ti ga ne čuješ :wink:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 10 Mar, 2008 0:17 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt, 2007 11:30
Na i30 na primer, auspuh se ni ne vidi... mnogo elegantno, ako mene pitate :)

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 10 Mar, 2008 0:36 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pa to je sada moderno, kod VW-a je to postala praksa još sa Golfom IV...
I meni se sviđa takođe što dobar deo proizvođača to praktikuje.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 10 Mar, 2008 2:15 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

Aleksandar Todorović je napisao:
barbika je napisao:
Mozda cu malo da zadjem u offtopic , ali me interesuje sta preduzimate ukoliko se pojavi korozija na jednom od lonaca auspuha ? Da li zamenite originalnim delom ili mozda ,, zakrpite " problematicno mesto ?

malo korozije na zadnjem lonsu ne smeta
jer nije to "suknja" pa da se zagleda ispod
ali ako je mnogo korozije, i ako su se stvorile rupe
onda je potrebno kupiti novi izduvni lonac
a postoje i univerz.izduvni lonci sa katalizatorom :wink:

Opet si me zasmejao :lol: :lol: :lol:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 26 Mar, 2008 16:33 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Pridružio se: 26 Mar, 2008 16:22
Vozim: Opel Astra Classic III 1.4
Vozim Opel Corsu B, 1999. godište koju sam kupio pre 2 godine od prvog vlasnika. Nedavno je počelo da se čuje neko metalno kuckanje u toku vožnje i što više dajem gas, kuckanje je frekventnije. Odvezem auto u zvaničan Opelov servis gde je inače i bio redovno servisiran i tamo mi kažu da je otišao katalizator. Već je bio jednom zavarivan, pa su mi ga sad zavarili ponovo (kuckanje se i dalje čuje), ali mi predlažu da je najbolje da ga skinem jer je pitanje koliko će još moći ovako. Naravno, mogu mi montirati i nov katalizator, ali će me to zadovoljstvo koštati preko 1000 Evra.

Pošto sam potpuni laik, interesuje me šta mi vi preporučujete. Da vozim ovako dok katalizator ne rikne potpuno ili da ga skinem odmah? Da li postoje neke moguće posledice ako skinem katalizator? Ovo mi je veoma bitno, jer planiram na leto autom na more u Grčku, pa ne bih baš voleo da mi se baš tada jave neke komplikacije.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 26 Mar, 2008 18:39 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb, 2008 14:08
Vozim: Seat Leon 1.9 TDI + tuning box(135hp)
1000evra za novi katalizator :!: :shock:
Jesu li oni normalni. Najbolje je da ti to skines ali najpre proveri da li je uopste katalizator u pitanju, jer taj sto ti je trzio 1000evra za zamenu katalizatora mi se ne cini kao pouzdan majstor.
Posledica u voznji, ako skines katalizator, ne bi trebalo da bude bar ne zbog katalizatora.
Posto vidim da hoces da ides u Grcku ne znam jedino mozda braca Grci budu pravili problem zbog katalizatora, jer Evropska Unija, ovo ono, ali u drugu ruku ko ce jos da se saginje da ti proverava dal imas katalizator.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 27 Mar, 2008 9:33 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Pridružio se: 26 Mar, 2008 16:22
Vozim: Opel Astra Classic III 1.4
Capo je napisao:
Jesu li oni normalni. Najbolje je da ti to skines ali najpre proveri da li je uopste katalizator u pitanju, jer taj sto ti je trzio 1000evra za zamenu katalizatora mi se ne cini kao pouzdan majstor.

Pa reč je o zvaničnom Opelovom dileru i servisu, tako da ne znam šta da kažem.
Capo je napisao:
Posledica u voznji, ako skines katalizator, ne bi trebalo da bude bar ne zbog katalizatora.
Posto vidim da hoces da ides u Grcku ne znam jedino mozda braca Grci budu pravili problem zbog katalizatora, jer Evropska Unija, ovo ono, ali u drugu ruku ko ce jos da se saginje da ti proverava dal imas katalizator.

Ako se ne varam granica se prelazi sa tehničkim pregledom odavde, tako da tamo niko ne gleda ništa, ako su papiri u redu, a tehnički ovde naravno nije problem.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 27 Mar, 2008 10:14 
Standardni član
Standardni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov, 2007 22:36
Vozim: Opel Zafira 2001 2.0 DTI
Opelovi ovlasceni serviseri nemaju POJMA!

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 27 Mar, 2008 13:51 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov, 2007 3:01
Vozim: Audi A6 (C6) 2.0 TDI 2008
Capo je napisao:

Ne znam za tu corsu B, ali znam da je za A4 cena jednog katalizatora skoro 500 evra (keramicki original) , metalni su nesto jeftiniji, oko 350 evra...
Tako da, postoje i te cene za katalizatore... :)

Inace sto se tice ulaska u Grcku, nema problema, osim ako neki dizelas ispusta bojne otrove pa zacrni ceo prelaz pri dodavanju gasa. Jos nisam doziveo da nekome mere izduvne gasove.
Naravno ako bas za sobom ostavljas oblake crnog dima, nece proci, ali to vec nema veze sa katalizatorom...

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 28 Mar, 2008 13:42 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Okt, 2007 17:27
Drugar pre neki dan skinuo katalizator na Golfu 4 sdi 2002g. Kaze auto ide osetno bolje! Da li to nesto smeta motoru, tj. da li kompjuter protestvuje zbog ovoga ili ne?

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 28 Mar, 2008 14:03 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pitam se zašto ljudi prave takve budalaštine...
Skinuo katalizator i auto ide bolje, pa logično je da ide bolje, a da je skinuo ceo auspuh išao bi mu još bolje.
Da li je to poenta :?:
Ako je taj katalizator tu stavljen od strane fabrike, znači da tu treba da bude i ne treba \"čačkati mečku\"...

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 28 Mar, 2008 14:53 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Okt, 2007 17:27
To sam isto i ja rekao

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 28 Mar, 2008 15:22 
Globalni Moderator
Globalni Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jun, 2007 0:30
Vozim: Doblo 1.9jtd, Audi A4 B8
Sa jedne strane ste u pravu. Ali, ako je katalizator zacepljen ili raspadnut onda moze vise da steti automobilu nego da koristi.
Zamislite kako se tad ponasaju klipovi i celokupan sistem, kad taj silni pritisak trebaju da izduvaju kroz malu rupicu ili kroz ''lavirint keramike''.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 28 Mar, 2008 18:05 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb, 2008 14:08
Vozim: Seat Leon 1.9 TDI + tuning box(135hp)
Citiraj:
Ako je taj katalizator tu stavljen od strane fabrike, znači da tu treba da bude i ne treba \"čačkati mečku\"...

PA nije bas cackanje mecke jer katalizator je tu iskljucivo da smanji emisiju izduvnih gasova i nista drugo dobro ne donosi cak sta vise opterecuje sam motor.
Sto je subic lepo objasnio u prethodnom postu.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 28 Mar, 2008 19:53 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Problem je što se kod nas sve radi uz pomoć \"štapa i kanapa\" :!:
Ok, ako crkne katalizator, jednostavno ga treba zameniti drugim, to je normalno.
Pošto smo mi \"najpametniji\" narod, mi smo shvatili da je taj katalizator ustvari neka budža koja ničemu ne služi i onda molimo boga da što pre crkne pa da ga izbacimo iz sistema i rešen problem, čak auto ide bolje nego sa njim, šta znaju ti glupi konstruktori automobila, naši majstori su najpametniji.
Ako ti crkne katalizator i nemaš para da ga zameniš, onda može kao privremeno rešenje da se izbaci, ali da neko skida ispravan katalizator po savetu majstora koji tvrdi da tako auto bolje ide i da taj katalizator u stvari nije potreban, e onda bih ja tom majstoru odsekao ruke do ramena da više ni sa protezama ne može da radi, a ako nastavi da daje glupe savete, onda bih mu odsekao i jezik :!:

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 65 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]