Najbolja ponuda motornih ulja!!!

forum.cars.rs • Pogledaj temu - Povracaj poreza??

forum.cars.rs

CARS Forum - recenzije polovnih i novih vozila, vodič za kupovinu, tuning, servis, noviteti ...
Danas je 22 Avg, 2014 21:37

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Povracaj poreza??
PostPoslato: 02 Sep, 2009 13:12 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Okt, 2008 13:15
Komsija me juce pitao, a ja nisam 100% bio siguran oko povracaja poreza. Covek gledao cene na mobile.de i avto.net pa ga interesuje kako je to regulisamo u nemackoj i sloveniji. E sad ako neko zna, bio bih mu zahvalan. Da li utice starost vozila, da li utice to da li je u vlasinstvu privatnog lica ili firmin auto..

Vrh

Tema posta: Re: Povracaj poreza??
PostPoslato: 31 Mar, 2010 21:35 
Zlatni član
Zlatni član

Pridružio se: 01 Mar, 2010 0:39
Ja mislim da ako kupis automobil preko na nekom autoplacu ili od neke firme na granici imas povracaj pdv-a. E sad, ja sam pitao par tipova koji dovoze automobile da li je to stvarno tako, a oni svi do jednog govore da nije i da nema povrata pdv-a. Ja mislim, cak sam i siguran da ima.

Vrh

PostPoslato: 01 Apr, 2010 11:13 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Apr, 2008 15:16
Vozim: Audi A4(B7) 2.0 TDI
Povracaj tog poreza o kome Vi pricate,ne vraca se na granici,nemoj da te neko zaludjuje sa takvim glupostima! :non
Princip je sledeci...
Kada gledas auto npr. u Nemackoj na mobile.de,bitno je da je ispod cene automobila navedeno da se na taj auto u slucaju izvoza iz EU moze vratiti porez,tj. ispod cene pise MwSt. ausweisbar i u Nemackoj je on 19%,mada se uglavnom razlikuje od zemlje do zemlje,ali ne mnogo...Kada kupujes auto,tj.placas isti na nekom auto placu,ti dajes kompletan iznos,znaci ful cenu sa sve tim njihovim pdv-om.Pri izlasku iz EU,overavas papire,mislim da je u pitanji tzv. ex-papir,koji kasnije ti ili neko od prevoznika koji ti je doterao auto vraca ovom nemcu od koga si pazario auto,kao dokaz da je auto stvarno izasao iz EU i onda ti prodavac vraca taj porez,koji ce on kasnije preko tog papira dobiti kao povracaj od drzave...
E sad,ima raznoraznih slucajeva gde nemac ne zeli da ti vrati bas pun iznos(hoce i on malo da zaradi na tome :mrgreen: )ili gde uopste nece da se zajebava sa tim,znaci samo bruto cena,ali opet takvi slucajevi su retkost,tako da je realnost ono sto sam gore napisao....

Vrh

PostPoslato: 01 Apr, 2010 11:57 
Zlatni član
Zlatni član

Tako je, samo sto sam ja cuo da se na granici vraca, no nema veze, na isto se svodi. E sad, evo i informacije od nekog coveka sto dovozi automobile a nasao sam ga preko neta. On mi je dao neke cene za automobile koji me zanimaju i kaze ovako "cena u Nemackoj 0.000eura sa povratnim merver stoerom od 19%+ troskovi dovoza..."
Ja sad kapiram da ovo sto je on napisao znaci da ima tog povracaja poreza...

Vrh

PostPoslato: 01 Apr, 2010 12:30 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

Pa tako bi trebalo...
Ali u svakom slucaju,gledaj da taj neko ko ti dovozi auto i ko ce ti kasnije vratiti taj porez,bude osoba koju poznajes,tj.od poverenja,jer nije nimalo pametno poveriti svoj novac bilo da je par stotina ili par hiljada tog poreza,nekom potpunom strancu... :non

Vrh

PostPoslato: 01 Apr, 2010 13:46 
Zlatni član
Zlatni član

Pa ja bih mu dao novac tek kada doveze automobil, naravno sa odbijenim porezom pa nek se on prebija sa njima, mene to ne zanima.

Vrh

PostPoslato: 01 Apr, 2010 13:46 
Počasni član
Počasni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun, 2008 1:23
Vozim: Audi A4 S-Line (B8), Harley Davidson 1200 Custom Sportster, Sea Doo GTX 215 Supercharged Limited
A da li se kod nas obracunava nasa carina i PDV na cenu vozila sa Meverstojerom ili bez?

Vrh

PostPoslato: 01 Apr, 2010 15:08 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

PrestigeBD je napisao:
A da li se kod nas obracunava nasa carina i PDV na cenu vozila sa Meverstojerom ili bez?

Zavisi kakve i koliko dobre imas veze na carini... :8!

Salim se malo,u globalu za osnovicu,tj. za cifru na koju se obracunava nasa carina i pdv,trebalo bi da se uzima neto cena iz inostranstva,znaci sa skinutim njihovim porezom,ali u dosta slucajeva to i nije bas tako,zato sto se ove nase krvopije vise drze kataloske cene za odredjeni auto,tako da moze da bude lepo oscilacije od onoga sto si ti izracunao u glavi i od stvarne cifre na kraju... :(
Narocito treba imati u obziru,da automobili iz Nemacke imaju dosta vecu vrednost po katalogu,nego isti takvi iz npr. Italije,Francuske,...pa iz tog razloga vecina svercera kao sto svi znaju rade te lazne italijanske papire,bez obzira iz koje auto zemlje zaista potice,kako bi umanjili tu katalosku vrednost... :wink:
E,sad ima jos nekih stvari koje uticu na cenu dazbina,kao sto su npr. oblik karoserije(limuzina,karavan,...)opreme,itd.
Npr. u mom slucaju,kad sam ja uvezao mog Audija,morao sam da dam negde oko 300eur vise za to,samo iz razloga sto je u pitanju bila karavanska verzija,jer je ona po katalogu negde oko 1000-1500 evra skuplja od limuzine,a posle kad ga budem prodavao jednog dana bice jeftinije od iste takve limuzine :( ,al' sta da se radi,ovo je zemlja Srbija,ovde je sve naopako... :evil:

Vrh

PostPoslato: 01 Apr, 2010 15:51 
Zlatni član
Zlatni član

Valjda prave procenu po kataloskoj vrednosti vozila, marka, tip, vrsta goriva, godiste, predjena km...
Nisam siguran da carinu odredjuju na osnovu toga koliko si ga preko platio. Sta ako ga kupis od fizickog lica, ne pravnog? U tom slucaju nemas racun, mozes mozda da napravis papir da si ga platio xx eur i potpise ga vlasnik, ali to moze da se lazira...
Mislim da racun sa placa takodje moze da se lazira, nisam siguran ipak to nije Srbija gde sve moze za lovu...

Vrh

PostPoslato: 01 Apr, 2010 18:10 
Srebrni član
Srebrni član

Pridružio se: 20 Nov, 2009 16:04
Vozim: audi
za obracun carine se uzima fakturna vrijednost ( sa porezom,dakle brutto) ako je ta vrijednost bar priblizna sa kataloskom. Ako na fakturi za npr. A4 iz 2004god. pise 7k€ ,naravno da ti je nece uvaziti.
nego ce lepo da otvori katalog i iscita katalosku vrednost, uracunavajuci i svaki komad dodatne opreme na autu.
Verovatno Srbijanski carinici imaju svoj katalog,a koji je baziran na njemackom Schwacke katalogu koji je najpotpuniji.
katalosku vrednost zeljenog auta mozete saznati i preko neta,na Schwacke-ovim stranicama uz neku sitnu nadoknadu.

Povrat MWST je moguc samo ukoliko je auto bio regan na pravno lice,ali cak ni tada u bas svakom slucaju ako je porez vec obracunat i vise ga nije moguce povratiti. od Privatnog lica nema povrata MWST.
I mnoge auto kuce u Evropi i same imaju organizovani prevoz auta koji je od 400-700€ zavisno od zemlje u koji se vozi. Teleshop, kucna dostava na vrata :)
Ako nekome treba, mogu povezati sa momcima koji dovoze auta iz cijele Evrope, sta god treba, za 500€.

Vrh

PostPoslato: 01 Apr, 2010 20:33 
Zlatni član
Zlatni član

BodyCult je napisao:
za obracun carine se uzima fakturna vrijednost ( sa porezom,dakle brutto) ako je ta vrijednost bar priblizna sa kataloskom. Ako na fakturi za npr. A4 iz 2004god. pise 7k€ ,naravno da ti je nece uvaziti.

A sta ako je automobil kupljen od fizickog lica, ne pravnog? U tom slucaju nema fakture...Sta se onda radi? Ja mislim da se za svaki automobil dazbine obracunavaju po kataloskoj vrednosti, jel realno boli njih uvo koliko si ti tamo platio, on ga proceni a ti platis dazbine i kraj price.

Vrh

PostPoslato: 01 Apr, 2010 23:29 
Srebrni član
Srebrni član

Pridružio se: 20 Nov, 2009 16:04
Vozim: audi
ivan1984 je napisao:
BodyCult je napisao:

A sta ako je automobil kupljen od fizickog lica, ne pravnog? U tom slucaju nema fakture...Sta se onda radi? Ja mislim da se za svaki automobil dazbine obracunavaju po kataloskoj vrednosti, jel realno boli njih uvo koliko si ti tamo platio, on ga proceni a ti platis dazbine i kraj price.

pa kako mislis da kupujes auto bez kupoprodajnog ugovora??? i njemu je navedena cijena, koja ako je stvarna i realna,ce biti prihvacena i na carini.
Katalog se obnavlja cesto ali ne svake sedmice,tako da ako ti npr.kupis neki Maserati koji je tek izasao, Carina nema mogucnosti da uradi obracun ako se taj auto jos nije pojavio u katalogu, pa stoga obracun radi prema fakturnoj vrednosti.

nadam se da sam sada razjasnio.

Vrh

PostPoslato: 05 Apr, 2010 18:28 
Zlatni član
Zlatni član

BodyCult je napisao:
ivan1984 je napisao:
BodyCult je napisao:

pa kako mislis da kupujes auto bez kupoprodajnog ugovora??? i njemu je navedena cijena, koja ako je stvarna i realna,ce biti prihvacena i na carini.
Katalog se obnavlja cesto ali ne svake sedmice,tako da ako ti npr.kupis neki Maserati koji je tek izasao, Carina nema mogucnosti da uradi obracun ako se taj auto jos nije pojavio u katalogu, pa stoga obracun radi prema fakturnoj vrednosti.

nadam se da sam sada razjasnio.

Jesi li ti siguran da je to tako? Malo mi ovo nije logicno. To je dupli posao, vise vremena...zar nije jednostavnije da sve carine na osnovu kataloske vrednosti?

Vrh

PostPoslato: 05 Apr, 2010 19:19 
Počasni član
Počasni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jan, 2009 1:39
Vozim: Nista
^
Kako da carine po katalogu ako tog auta nema u katalogu?

Vrh

PostPoslato: 05 Apr, 2010 22:59 
Zlatni član
Zlatni član

A kako da ga carine ako ga nema u katalogu a nije realna vrednost u ugovoru ili na fakturi? Bas cu se raspitati za sve pa cu napisati. Ja sam i dalje ubedjen da sve ide po kataloskoj vrednosti. Za nove modele kojih nema u katalogu imaju sigurno neku foru kako ga carine

Vrh

PostPoslato: 05 Apr, 2010 23:00 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jun, 2007 16:26
Vozim: Klotaru
Scuderia je napisao:
^
Kako da carine po katalogu ako tog auta nema u katalogu?

Onda se carini na osnovu fakturne vrednosti ili na osnovu odokativne procene carinika ;)!!!!

Vrh

PostPoslato: 05 Apr, 2010 23:22 
Zlatni član
Zlatni član

Da sam ja recimo carinik i dodje mi neko sa nekim besnim maseratijem, nema racun, nema ga u katalogu, prvo bih pogledao koliko kosta takav automobil u zemlji u kojoj je kupljen i na osnovu toga odredio osnovicu za porez. E sad to bih ja uradio al zakonom je verovatno propisano sta se radi u takvim situacijama

Vrh

PostPoslato: 05 Apr, 2010 23:28 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jun, 2007 16:26
Vozim: Klotaru
ivan1984 je napisao:
Da sam ja recimo carinik i dodje mi neko sa nekim besnim maseratijem, nema racun, nema ga u katalogu, prvo bih pogledao koliko kosta takav automobil u zemlji u kojoj je kupljen i na osnovu toga odredio osnovicu za porez. E sad to bih ja uradio al zakonom je verovatno propisano sta se radi u takvim situacijama

Pa ne može da dođe bez računa, to je nemoguće.
Poreklo vozila mora da postoji, a to je račun ili kupoprodajni ugovor.
Jedino što može da se desi da vrednost vozila u računu bude smanjena na nerealnu vrednost, a tada na scenu stupa procena carisnkih organa.

Vrh

PostPoslato: 05 Apr, 2010 23:58 
Zlatni član
Zlatni član

Ma na to sam mislio kad sam napisao nema racun...

Vrh

PostPoslato: 16 Apr, 2010 0:23 
Počasni član
Počasni član
Korisnikov avatar

Da ne otvaram novu temu. Jel carina pala na 7.5%?

Vrh

PostPoslato: 16 Apr, 2010 0:42 
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Avg, 2007 22:39
Jeste za modele iz EU , kao i one koji se prave više od 50 % u EU, tu spada i30 i sl.

Vrh

PostPoslato: 16 Apr, 2010 0:56 
Počasni član
Počasni član
Korisnikov avatar

E super, ja ionako gledam samo bmw, merc, audi, vw... ;)

Vrh

PostPoslato: 14 Jun, 2010 22:13 
Standardni član
Standardni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg, 2007 13:10
Vozim: ML320,E350,smart
Scuderia je napisao:
Da ne otvaram novu temu. Jel carina pala na 7.5%?

Jeste. Pre 4 dana sam carinio auto po toj stopi. Ono sto je bitno da bi carina bila 7,5 a ne 12,5% je da prodavac u zemlji odakle se auto uvozi izda tzv. E1 obrazac tj. da ispunjava taj standard. To su obicno ovl. auto saloni i predstavnistva konkretno u Nemackoj. Njim dokazuju poreklo auto i jos neke stvari...valjda.

Vrh

PostPoslato: 27 Feb, 2012 22:15 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Pridružio se: 27 Feb, 2012 17:38
Vozim: peugeot
80% su neistine koje su odredjeni clanovi rekli...sa ex papirom iz eu.carina je 2,5% za sve putnicke automobile ,ako nemate export.dokument carina je 12,5%,na koju se obracunava pdv,kilometraza preko 160000km uz servisnu knigu overenu na grani omogucava i do 25% popusta po katalogu zemlje iz koje se uvozi vozilo...da li je svrke ili vetura ili largus...5%na ostecenja limarije max,bez obzira na fakturnu cenu proverava se cena i u katalogu koja moze da odstupa max manje 100e da bi se prihvatila,svaka firma u eu koja vam je prodala vozilo je u obavezi kada joj donesete overeni ex dokument sa granice iz koje napustate eu,da vam isplati razliku pdv jer su njima ogromne kazne za takve malverzacije od 50000-500000eura pa se oni nece zezati zbog necijih par hilada,sto se dovoza vozila tice ...svako moze otici i kupiti automobil u eu ali rizik dovoza neispitanog vozila je mnogo veci,jer kvar koji moze da vam se desi uz put moze biti tamo popravka veca nego li cena vozila koju ste platili,ulazite u ogroman rizik....sto se carine tice u sapcu su najkorumpiraniji,zatim subotica,novi sad ,beograd...da bi se odradilo hahaha kako treba tj da biste platili nesto manju carinu novac cete dati spediteru,njegova usluga je od 50-70 eu razlika u ceni koju vam spediter trazi zavisi koliko se obara cena uvezenom vozilu i vrednosti vozila pa vas moze izaci sa spediterskom uslugom od 150- 1000 eur,tu lovu najvecim delom uzimaju carinici pregledaci ,sa 3 strafte na ramenima,visoka sprema sa 4 crtice uzima od 20 100eura sto opet zavisi od vrednosti vozila,aoni u nadzoru uzimaju od 5 -15eur...ja se bavim uvozom vozila i ne poznajem ni jednog CARINIKA na carinjenju vozila...a mnogo ih zanam iz ovih ispostava... da nije uzeo lovu..spediteri carinici su svi u kontaktu tako da je nemoguce ista dokazati sto meni i nije bitno meni je dobro da se radi..hahha mada su sa svih ovih ispostava zasluzili dobru robiju hahahah tako da prednost ipak dajem profesionalnim licima za dovoz vozila sa prikolicama...nemojte se zezati koliko god da vam se cini da je jednostavno i lako cesto se desava da vas izadje i mnogo skuplje ...POZDRAV SVIMA

Vrh

PostPoslato: 28 Feb, 2012 2:13 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan, 2010 15:54
Vozim: Hyundai Elantra 2.0 CRDi 2001., CPI Popcorn 2004 50ccm
Lepo si ovo napisao, samo da si malo preglednije napravio, bilo bi odlicno.

Vrh

PostPoslato: 28 Feb, 2012 18:01 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Pridružio se: 27 Feb, 2012 17:38
Vozim: peugeot
ma nije do uprave carina vec do ljudi koji moraju biti smenjeni pohapseni pa dosta vise,,ili se carini svugde isto ili se ne carini nigde,konkretno celu ispostavu fizickih lica u luci beograd i sapcu a subotici celu carinarnicu bih pohapsio...ne teraj me da pocne da pisem imena carinika i spediteraod ispostave do ispostave...samo da mi stanu na zulj svi ce da lete u organizovani kriminal hahahah,pa sta mislis zasto sabac i subotica imaju najmanje carine za automobile,za razliku od beograda nekad platis i 300-500e vise zato sto se tamo ubise carinici od love..u bg nesto slabije ali svi su za menjanje i uhicenje ...corkua za to najvise krivim speditere koji su carinike navukli na lovu kao narkoman na heroin ahaha

Vrh

PostPoslato: 28 Feb, 2012 19:44 
Počasni član
Počasni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun, 2008 1:23
Vozim: Audi A4 S-Line (B8), Harley Davidson 1200 Custom Sportster, Sea Doo GTX 215 Supercharged Limited
Ne bi ja to nista dir'o :whistle! :D

Vrh

PostPoslato: 20 Avg, 2012 23:50 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Pridružio se: 20 Avg, 2012 23:42
Vozim: kupovina
Povracaj tog poreza o kome Vi pricate,ne vraca se na granici,nemoj da te neko zaludjuje sa takvim glupostima! :non
Princip je sledeci...
Kada gledas auto npr. u Nemackoj na mobile.de,bitno je da je ispod cene automobila navedeno da se na taj auto u slucaju izvoza iz EU moze vratiti porez,tj. ispod cene pise MwSt. ausweisbar i u Nemackoj je on 19%,mada se uglavnom razlikuje od zemlje do zemlje,ali ne mnogo...Kada kupujes auto,tj.placas isti na nekom auto placu,ti dajes kompletan iznos,znaci ful cenu sa sve tim njihovim pdv-om.Pri izlasku iz EU,overavas papire,mislim da je u pitanji tzv. ex-papir,koji kasnije ti ili neko od prevoznika koji ti je doterao auto vraca ovom nemcu od koga si pazario auto,kao dokaz da je auto stvarno izasao iz EU i onda ti prodavac vraca taj porez,koji ce on kasnije preko tog papira dobiti kao povracaj od drzave...
E sad,ima raznoraznih slucajeva gde nemac ne zeli da ti vrati bas pun iznos(hoce i on malo da zaradi na tome :mrgreen: )ili gde uopste nece da se zajebava sa tim,znaci samo bruto cena,ali opet takvi slucajevi su retkost,tako da je realnost ono sto sam gore napisao....

Interesuje me gde se naplacuje povracaj poreza (kad odjavim auto), da li moram da se vracam u Nemacku ili postoji drugi nacin???

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]