Najbolja ponuda motornih ulja!!!

forum.cars.rs • Pogledaj temu - Pad prodaje, vracanje vozila Lizing kucama

forum.cars.rs

CARS Forum - recenzije polovnih i novih vozila, vodič za kupovinu, tuning, servis, noviteti ...
Danas je 28 Avg, 2014 15:04

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 25 Dec, 2008 8:45 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Okt, 2008 14:49
Vozim: Seat Cordoba 1.4 b 2008.
Samba:

Evo sta kazu novine sto se tice prodaja novih automobila...

http://www.b92.net/automobili/aktuelno. ... _id=333719

Sta ljudi sa foruma misle!!!

-------------------------------------------------------------------------------------
Da, video sam ovo u novinama. Pa sasvim normalna pojava da se ljudi u vreme krize prvo odriču tzv. luksuzne robe. Ako ti automobil ne služi recimo u poslovne svrhe njega se prvo odrekneš, nekretnine takođe beleže poveći pad prodaje.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 9:13 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Feb, 2008 15:03
Vozim: Fiat Punto MY94 1.7td 51kw 0-100kmh 17.4sec maxspeed 152kmh
Pa dobro..Novembar je u nivou sa januarom. Jos to nije toliko strasno.

Mene je vise uplasilo to sto sam video da lizing kuce imaju pune placeve automobila koje im vracaju. Na sajtu lizing kuca je lepa ponuda automobila.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 9:57 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg, 2008 16:44
Vozim: Hyundai Accent MC
Dobro se kotira Ford. Odlično se kotira i VW koncern sa Škodom.

Vrh

Tema posta: Lizing rasprodaje
PostPoslato: 25 Dec, 2008 10:08 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

miikii je napisao:
Mene je vise uplasilo to sto sam video da lizing kuce imaju pune placeve automobila koje im vracaju. Na sajtu lizing kuca je lepa ponuda automobila.

Mene čudi što se to nije dešavalo i ranije, pa ipak možda i znam odgovor. Dešavale su se prodaje automobila od strane banaka / lizing kuća, ali ih je bilo manje i onda su samo "upućeni" dobijali priliku da učestvuju u takvim licitacijama / prodajama.

Npr. interna prodaja polovnih službenih automobila koje firma proda svojim zaposlenima (kada flota pregura 3 godine starosti). A da, setih se i onih MUP-ovih zaplenjenih polovnjaka... Fin način da se radnicima omogući da kupe (pa preprodaju) "jaka" kola koja su prestarela (više od 7 godina npr.) a nose strane table.

Ljudi su kupovali SUV-ove i luksuznu robu na lizing, koja im nije neophodna, pa se nje najlakše i najbezbolnije odriču.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 10:12 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

http://www.hypo-alpe-adria.co.yu/coyu_c ... 5Chome.nsf

evo malo u prilog ove price od gore.

(mislim da je tema za info)

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 10:53 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Na ovom gornjem linku posle treba kliknuti na \"Posebna ponuda\" u meniju levo, da bi videli o čemu je reč.

I ja mislim da je tema za Info.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 11:01 
Bronzani član
Bronzani član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Dec, 2007 11:09
Vozim: Fiat Punto mk2b 1.3 MultiJet
Sasvim normalna pojava sa \"zapada\" - vratiš \"stari\" auto - uzmeš noviji model i vozi dalje...

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 11:16 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jun, 2007 16:26
Vozim: Klotaru
Ko planira da kupi, taj će da kupi, a ko ne planira taj neće kupiti, to je sve jasno.
Nije ekonomska kriza uzrok pada prodaje u Srbiji, već glupost nadležnih ministarstava da najave 3 meseca ranije eventualni pad carine sa 20% na 10%.
Ljudi čekaju da automobili pojeftine kada se posle nove godine smanji carina.
Carina će možda i pasti, ali kola neće pojeftiniti, o kako će se narod samo iznenaditi.
Živi bili pa videli, još par dana do spoznaje zastrašujuće istine :wink:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 11:55 
Globalni Moderator
Globalni Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jun, 2007 0:30
Vozim: Doblo 1.9jtd, Audi A4 B8
Ha, Oktavio 11.500e, pa oni nisu nrmalni jos taksi. Znate kako to ide, prvo su odrali ove sto su vratili zakupninu(vozilo) pa sad hoce i jos da zarade. Sto bi rekli M'RS.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 13:11 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Okt, 2008 14:49
Vozim: Seat Cordoba 1.4 b 2008.
Jeste, ali su sasvim korektno za svako vozilo napisali u kakvom je stanju.

Frodo mislim da grešaš ovaj put. Naši glupavi političari jesu uzrok padu prodaje vozila zbog onih nebuloznih izjava oko carina, ali mnogo je ljudi koji su se isprepadali od nastupajuće krize (ne bih voleo da su u pravu). Podosta je ostalo i bez posla pod izgovorom krize od strane poslodavaca. Evo i država više ne finansira pripravnike po firmama-postojao je naime neki program gde su državna preduzeća preuzimala sa biroa lica koja bi odradila propravnički kod njih, a nadoknadu im je isplaćivala država. Plate se zamrzavaju, od isplate toplog obroka i regresa najverovatnije neće biti ništa, ljudi se plaše i inflacije itd.
Svi znamo da se dobar glas daleko čuje, a loš još dalje. Da se u svetu desi nešto dobro, posledice ne bi bile ni izbliza tako velike, kao od nastupajuće krize. Mene su na faksu bombardovali podacima o ekonomskom krahu 30-ih godina prošlog veka i dobro znam da je početak te krize vrlo neozbiljno shvaćen, a završio se sveopštim kolapsom svetske privrede. Ljudi su se doslovce bacali sa zgrada.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 13:21 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Ne grešim, a sada ću ti reći i zašto.
Posledice ekonomske krize su počele da se osećaju, to je činjenica, ali pad prodaje je počeo još pre nego što je kriza zahvatila Evropu, a samim tim i nas.
O krizi u Evropi nije bilo ni reči uoči sajma automobila u Novom Sadu, ali su već pale priče o smanjenju carine i šta se desilo.
Da nisu oborili cene za više od 10%, prodavci na sajmu ne bi prodali ništa.
Jesam li u pravu :?:
Opet i pored tih popusta, mnogi su odlučili da čekaju 1. januar jer će navodno biti još jeftinije.
E pa malo sutra!
Neće biti jeftinije jer i sam znaš šta se dešava kada padne potražnja.
Cena ide dole, ali koliko :?:
Ide do nivoa ekonomske isplativosti, a nakon toga se smanjuje ili obustavlja proizvodnja.
Kako stvari stoje, neki obustavljaju, a neki smanjuju proizvodnju, ali niko neće \"deliti\" automobilie za džabe zato što je mala potražnja.
Zato sam rekao, ko misli da kupi, taj će kupiti, a ko ne misli taj neće.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 14:23 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

http://www.s-leasing.co.yu/srpski/proizvodi/index.asp
http://www.porscheleasing.co.yu..............prodaje svoje automobile preko welauta.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 14:46 
Standardni član
Standardni član

Pridružio se: 05 Dec, 2008 19:11
Interesanti podaci, ali i pomalo kontroverzni - npr Ford je imao lepu prodaju u novembru jer je uspeo da uvali 80-tak svojih Tranzit Konekta Posti, ali to je odradjeno jos pre vise meseci (citaj pre krize).Ostala prodaja im je slaba pa sada idu sa popustima od preko 1000 evra.
Kada Zastava ne moze da proda vise od 200 jugica a 10-tki ni 100 komada za mesec dana, onda je stvarno stala prodaja i zato prodavci idu sa akcijama i popustima.

Ja mislim da nece biti povoljnijih cena od ovih decembarskih cak i da spuste carine. Ali vidim da,na primer ,Aca Todorovic tvrdi da ce bas Dacia Sandero 1.4 koja se lepo prodaje biti jos povoljnija i da ce cena za Sajam biti za osnovnu varijantu 6600 evra a za vrhunsku tzv Laureate opremljenu 7500 evra.

Nije ni april tako daleko, videcemo ko je bio u pravu.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 15:39 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Zoca je napisao:
Aca Todorovic tvrdi da ce bas Dacia Sandero 1.4 koja se lepo prodaje biti jos povoljnija i da ce cena za Sajam biti za osnovnu varijantu 6600 evra a za vrhunsku tzv Laureate opremljenu 7500 evra.

Ahhh... kao da je angažovan od strane dobavljača.

NE LIPŠI MAGARčE DO ZELENE TRAVE... tj. sajma automobila kada će se prodavati ono što nije moglo da se proda drugde. Biće akcija, ali samo rasprodajnih.

Uvoznici koji rade sa malim ili nepostojećim lagerima, tj. rade pretežno po porudžbini, na sajmu će prodavati svoja "salonska" vozila i primati porudžbine. Možda uzmu i poneki primerak za "komisiono", po sistemu ako nađu kupca na sajmu onda će ga i cariniti, a ako ne radiće izvoz (tj. povraćaj).

Živi bili pa videli.

Poslednji put menjao nikolas dana 25 Dec, 2008 15:47, izmenjena 2 puta

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 15:41 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov, 2007 12:23
Vozim: Honda Jazz 1.4 2007 / CR-V 2.0 2012
Hondi je dosta pala prodaja u novembru, onako odokativno procentualno više nego svima drugima. Tad su baš, krajnje debilno, prešli na dinarske cene, a kako je kurs krenuo da divlja nisi mogao da znaš koliko će sutra da košta auto. Mislim da su se baš zeznuli sa tim potezom.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 16:00 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Dec, 2007 19:37
Vozim: Škoda Yeti 1.4 TSI
Ne samo da su se zeznuli oni, nego zbunjuju i one malobrojne koji bi (možda) u ovom trenutku kupili neku Hondu :roll:

Svi su godinama pravili cene u evrima, a sad se oni prave pametni pa ih kursiraju u dinare, a narod ko narod, navikao na \"jevreje\" i to ti je :wink:

Sada se vidi da im je to bio baš loš potez, bez obzira na krizu, koja takođe uzima svoj danak....

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 18:43 
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Avg, 2007 22:39
Vlada Srbije prevarila auto dilere i kupce

...\"\"Iako je gospodin Mlađan Dinkić još početkom septembra najavio snižavanje carina na uvoz automobila sa sadašnih 20 na 10%, do danas nema nagoveštaja da će se to i ostvariti.

Pokušaj ministarstva finansija, da se nameti za registraciju povećaju tri puta za sada nisu prošli, jer je protiv toga bio g.Mlađan Dinkić, ali nije isključeno da se ova namera i ostvari u nekom kratkom vremenskom periodu.

Na kraju svega toga, deblji kraj su kao i uvek izvukli kupci automobila, koji izgleda neće moći da dođu do jeftinijih vozila.

Prodaja automobila u Srbiji je značajno opala u novembru, da bi u decembru doživela totalni fijasko, jer je sve veći broj dilera koji ne uspeva da proda za nedelju dana ni jedan jedini automobil, iako su na snazi privlačni popusti. Drugim rečima, Vlada Srbija je najavom o snižavanju carine prevarila ili razočarala građane, tumačite to kako više volite, ali je napravila i veliku štetu budžetu, a još i više dilerima automobila, od kojih će neki morati da stave katanac na vrata još pre kraja aprila naredne godine.

Ukoliko imate u vidu da nacrt budžeta za 2009. godinu (koji možda i neće biti usvojen) uopšte ne predviđa smanjenje carina na uvoz automobila, jer su po predlogu Ministarstva finansija planirani isti prihodi od carina kao i u ovoj godini.

Predlog o izmenama Zakona o carinskim tarifama tek treba da dospe u Skupštinu, koja bi, da bi se carine uopšte smanjile 1. januara 2009, morala da ga usvoji do kraja decembra, što je sada praktično nemoguće. Ministarstvo finansija ne želi da narodu pruži odgovore na pitanje o sudbini tog predloga. Ministarstvo ekonomije, čiji je prvi čovek Mlađan Dinkić, takođe ne može da potvrdi kada će i da li će doći do snižavanja carine.

Auto placevi koji prodaju polovnjake nisu u boljoj situaciji, jer većina dilera polovnjaka nema velike rezerve kada je reč o spuštanju cena, i mnogima su placevi prepunjeni automobilima koji veoma teško nalaze put do kupaca. Ukoliko se nastavi ovaj trend veoma loše prodaje automobila, nema nikakve sumnje da će 2009.godina biti godina \"zatvaranja\" auto placeva, nasuprot 2008.godini u kojoj je otvoren naveći broj firmi za prodaju polovnjaka. Mnogi su izgleda loše procenili kretanja na tržištu, i mnogi su se prevarili misleći da je prodaja automobila lagodan i unosan posao. Kako sada stvari stoje, mnogi vlasnici auto placeva razmišljaju o prestanku uvoza automobile, jer kako kažu: nemaju više nikakvu računicu.

Država takođe gubi puno ukoliko prodaja vozila bude zaustaljena, jer je na ima carina i PDV-a na već ocarinjene automobile uzimala od vozača veliki novac. Bilo kako bilo, svetska finansijska kriza će najverovarnije trajati nekoliko godina, a prodaja automobila u Srbiji će naredne godine biti najmanje dva puta slabija nego ove, prilično mršave sezone. Mnoge lizing kuće više ne nude operativni lizing, jer su suočene sa masovnim otkazivanjem ugovora. Broj oduzetih vozila u ovom mesecu je premašio ukupan broj oduzetih vozila u celoj prošloj godini, a lizing kompanije kriju ovaj podatak kao zmija noge.

Uostalom, bacite pogled na placeve lizing kuća koji su puniji nego ikada.

Auto dileri umesto da tuže državu zbog ovoga, nadaju se boljoj prodaji u 2009.godini koje po realnim pokazateljima neće biti. Surovo vreme tek dolazi, a preživeće samo oni dileri koji budu dobro planirali prodaju, i samo oni koji se budu reklamirali na pravom mestu, na pravi način, razume se.
Dakle, kada 5.januara 2009. godine osvanete na carini, moraćete da carinite vozilo po stopi od 20%.
Da li vas to možda iznenađuje?\"\"

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 19:38 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Pridružio se: 16 Jun, 2008 21:36
Ma nije razlog toliko carina koliko sto se ljudi plase za posao i sve teze ulaze u kredite i lizinge, naravno i zbog nestabilne valute.

Sad sam radio neku kampanju za jednu banku ovde i svi se jezivo plase za svoj posao. Ima ih masa neradnika, a vecinom su nove automobile uzimali ljudi iz te neke nove, \"mikro\" srednje klase.
Stabilna plata, u rasponu od 650 - 800 eura, zivot kod/sa roditeljima, i mogucnost da das trecinu plate za novi auto a da ne trepnes.
Toga vise nema!

Ko je lud uopste da ulazi u bilo kakvo finansiranje tog tipa sa dinarom koji pada sve vise i vise, i tek ce padati, sem ako nema stabilne devizne prihode, a to retko ko ima u ovoj \"uvozno ogranicenoj\" zemlji.

Sa druge strane, kesh kupci i oni sa parama sve vise nalaze razne rupe i mogucnosti da uvezu strance, crnogorce i sl.
Uostalom, pogledajte koliko je dzipova i lux novih automobila u poslednje vreme na crnogorskim tablama.
Da ne pricam o masi SUV i sl. lux automobila koje ovde u Beogradu vidjam na USA ili sl. strane table! Masa ih se vozi na falsifikovana boravisna dokumenta stranih zemalja.

Dakle, mislim da je uzrok mnogo vise u tome da se kupci na rate plase nego bilo sta drugo, a ta carina je i ovako vec dugo predmet spekulacije.

Zaboravih...

Ko prati trziste hi-fi uredjaja u srbiji, uocice da je neke \"ozbiljnije\" sprave moguce kuputi i za 1500 eura nize nego u EU.
Razlog, mala bara, puno krokodila i ko zeli da prezivi, da ne izgubi dilerstvo, mora da maksimalno obori cene, ukoliko zeli da proda.

Tako ce biti kod nas i u auto bransi, videcete.
Novi auto u srbiji nije nuzda nego luksuz.

Polovni su ipak znatno jeftiniji, pa cete videti kako ce uskoro da se to malo preostalih vecih dilera (kad ovi sitne zatvore salone, pogotovo po unutrasnjosti) tuce oko kupaca, samo da ne izgubi zastupstvo!

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 21:43 
Globalni Moderator
Globalni Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jun, 2007 0:30
Vozim: Doblo 1.9jtd, Audi A4 B8
Kriza, kriza a Asta iz Novog Sada nema vise ni jedan model u ponudi, niti Audi niti Seat.
Ja danas prolazim i ne verujem, reko garant prave neku zurku pa su isterali vozila iz salona, kad ono ceo lager prodat. :roll:

Slozio bih se sa Misom, jer svakako kupovina automobila opada krajem godine, bas zbog datuma registracije. A ko ce i sad uzimati lizing u ovoj neizvesnoj situaciji i to za auto.
Sta ima da dileri tuze Drzavau, pa valjda su vazniji gradjani nego dileri koji uzimaju ogromne marza, sto su dokazali ovim snizenjima.
Po meni su gradjani ''glupi'' sto su cekali 2009. i snizenje cena, pre pocetka krize. Jer svako iole pametan je mogao da izracuna da su cene nize od tih 10%.
U celoj Evropi je opala prodaja, pa sta je tu Srbija kriva.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec, 2008 23:04 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

subic je napisao:
Kriza, kriza a Asta iz Novog Sada nema vise ni jedan model u ponudi, niti Audi niti Seat.
Ja danas prolazim i ne verujem, reko garant prave neku zurku pa su isterali vozila iz salona, kad ono ceo lager prodat. :roll:

Prodali su jer su oborili cene, svi Seati su bili na akciji, sniženi po više hiljada evra, a i Audiji su imali dobre cene.
Leon je na primer bio 14470 evra, Altea 15167, a Kordoba 9800 evra.
Za Kordobu su se prošle nedelje ispred salona potukli neki likovi jer je bilo valjda samo tri auta, a njih je bilo 6 ili 7.
Da ne poveruješ. :shock:
Koliko je vrag odneo šalu skontao sam kada sam video da su rasprodali i sva test vozila, valjda im je od test vozila ostao samo jedan Audi Q7 i jedna Seat Altea XL 1.9 TDI koja ima sjajnu cenu.
Stara je 3 meseca, prešla je 4.000 km, od opreme ima sve, plus alarm i zeder i prodaju je za 15700 evra što je zaista super cena, s obzirom da nova sa tim motorom i tom opremom košta oko 23.000 evra.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec, 2008 18:06 
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Šta je Šojić jos pre dvaest godina rekao:

“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje,
Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti,
japanska se berza ljulja kao mala lađa na
uzburkanom okeanu, Nemačka privreda
posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a
bogami gospođe i gospodo ne cveta
cveće ni u naše preduzeće.

Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije.

Ja bih sad mog'o da iznosim određene pravce
u reformu i za razvoj od naše
preduzeće ali vidim da je Mile
izneo prasići iz furunu,
a zna se da prasići
nisu ništa naročito
kad se o'lade pa neka skratimo.“

http://www.youtube.com/watch?v=xrQSNLQhEig

Slika

Poslednji put menjao Sandokan dana 31 Dec, 2008 22:34, izmenjena 5 puta

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec, 2008 18:08 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Dec, 2007 19:37
Vozim: Škoda Yeti 1.4 TSI
Legendarni komentari :lol: :lol: :lol:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec, 2008 22:25 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Šojić legenda :lol:
Milion puta da gledam sve delove \"Tesne kože\",
uvek pronađem nešto novo što me oduševi.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 01 Jan, 2009 14:57 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Feb, 2008 14:19
Da , covek je odlican :D Pretpostavljam da ste citali juce u Blicu njegovo otvoreno pismo upuceno Borisu Tadicu . Ja sam ga citala nekoliko puta i ismejala se posteno . Stvarno je covek legenda . :D

Poslednji put menjao barbika dana 01 Jan, 2009 15:07, izmenjena 2 puta

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 01 Jan, 2009 15:06 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Feb, 2008 14:19
Evo nekih delova :

,, Sa mnom u njoj , Vlada ce biti evropskija.Jer, narod je ubedjen , a bogami i uvredjen sto u Vladu kradu , a drugima ne dadu. I stvarno nije u redu da ministri pretacu med i lizu prste i ne daju drugima da lizu , vec se lizu medju sobom. A mi nista. Ne da ne lizemo , kao narod. Vec ni da liznemo, kao sav normalan svet . \"

,,Ja mogu biti od koristi za sve funkcije.Samo se ne bih bakcao s Hag , sa sirotinju i s penzioneri. Postijem se ako su postuju osnovni principi, a to je da budem u vlast . Ja drugih uslova nemam. I sa mnom nema da boli glava, ja necu da ucenjivam sve dok imam. A sta je za vas u vlast da imam, kad svi drugi vec imaju ...\"

S duboko postovanje i iskreno nadanje da cete , u vasem interesu , da me ugurate u Vladu - uz pesmu ,,Zeljno cekam tvoje pismo ...\"- ja vam cestitam Novu godinu , sa zeljom za sve nas , da nas narod , uz crne prognoze, sledece godine ima i neku svetlu tacku - to jest mene . \"

:lol: :lol: :lol:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 11 Okt, 2009 14:24 
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Kupovina automobila skinutih sa lizinga

Slika

Kupovina automobila koji su skinuti sa lizinga, odnosno onih koje vlasnik nije uspeo da otplati, pa je on potpao pod vlasništvo banke, nije baš česta u Srbiji. Ipak, među ovakvim ponudama banaka, može da se nađe automobil star do pet godina koji je dobro očuvan, i to po veoma pristupačnoj ceni.

Kako kažu u Inteza banci, u slučaju kada vozila koja su predmet lizinga budu vraćena lizing kompaniji, njihova cena se određuje na osnovu procene vrednosti i ostatka duga koji je preostao po prethodnom lizingu. Ovakvi automobili mogu biti stari svega nekoliko meseci, ali i više godina.
– Starost vozila zavisi od toga u kom trenutku dođe do raskida ugovora o finansijskom lizingu, odnosno da li je finansiran novi ili polovni automobil. Cena automobila koji je predmet lizinga se svake godine smanjuje jer se uzima u obzir godišnja stopa amortizacije. Takođe, svoje uslove diktira i samo tržište, tako da godišnja stopa amortizacije može, ali i ne mora, da prati aktuelnu cenu polovnog automobila – kažu za „Blic nedelje“ u Inteza banci.
Tako, na primer, u ovoj banci može da se kupi automobil marke „mazda“, star tri godine, koji košta 7.100 evra. Ovakav polovan automobil na auto-pijaci, star pet godina može se naći za tačno 7.000 evra. Dok nova „mazda3“ košta čak 20.490 evra. U ponudi ove banke stoji i vozilo marke BMW X5, staro šest godina koji se može kupiti po ceni od 19.800 evra. Ovakav nov automobil, sa osnovnim paketom opreme košta oko 65.200 evra. Na auto-pijaci, ovakav isti automobil, samo star sedam godina, košta 19.500 evra.
Ovi automobili mogu da se otplate u celosti, ili da se novi kupac obaveže lizing ugovorom. Zainteresovanih za ovakve automobile, kako kažu u ovoj banci, ima dosta, pa se za vozila niže i srednje klase uglavnom zanimaju fizička lica i preduzetnici, a za automobile više i luksuzne kategorije kupci su uglavnom kompanije i vlasnici preduzeća ili fizička lica sa većim primanjima.

Autor: Blic rs

Vrh

PostPoslato: 13 Sep, 2010 19:45 
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Lizing kuće sve teže namiruju svoje rate od
građana i preduzeća

Slika
Od početka godine lizing kompanije su zbog neplaćenih rata od građana i firmi oduzele 800 vozila i mašina. Prema podacima Kreditnog biroa sada je oko 2.000 građana manje koji koriste lizing usluge. Kod firmi to smanjenje je veće za još oko 1.000 ugovora.

Inače, u prvoj polovini godine, vozila i mašine na lizing je koristilo 28.700 građana i preduzeća, kao i preduzetnika, u vrednosti od 98,9 milijardi dinara. Kašnjenje u otplati vozila je iznosilo 8,8 odsto. Najviše su kasnili preduzetnici sa učešćem od 9,1 odsto, a potom građani sa 6,5 odsto. Firme su bile malo revnosnije prilikom otplate rata.

- Ne može se reći da je došlo do drastičnog odustajanja od korišćenja naših usluga, ali su se vozila i mašine više vraćali nego lane - kaže Ružica Ristić, direktor marketinga u Porše lizingu. - U ovoj godini, do 1. jula je sklopljeno 1.566 ugovora, ili za 13 odsto manje nego prošle godine u istom periodu.

Prema rečima Ružice Ristić, raskid ugovora je najgora solucija za klijente. Jer, u tom slučaju lizing kuća oduzima vozilo i namiruje prvo svoja potraživanja. Bolje je da se klijent obrati na vreme kako bi se pronašlo zajedničko rešenje, odnosno da zatraži reprogram dugova. Ili da sam pronađe nekoga ko hoće da preuzme vozilo i nastavi da otplaćuje rate.

U lizing kompanijama kažu da su u otplati revnosniji građani koji su kupili jeftinija vozila. Rizična kategorija su oni koji kupuju veoma skupa i luksuzna vozila. Najčešće se oduzimaju automobili, kamioni, građevinska mehanizacija i specijalizovana oprema. Ima veoma veliki broj nelikvidnih firmi i one se suočavaju sa velikim problemom da otplate uzeta vozila.

U lizing zaduživanju najgore su prošli oni koji su uzeli vozila vezujući se za švajcarski franak.

SAVET

U lizing kompanijama savetuju građanima da izbegavaju zaduživanje u švajcarskim francima. Jer, kompanije nude još fiksne kamate i u dinarima i u evrima. Vezivanje za kamatu koja nije promenjiva je dobra varijanta u ovim kriznim vremenima, kada je neizvesno kuda će krenuti cene lizinga i bankarskih usluga. Najbolja varijanta je lizing u dinarima sa fiksnom kamatom, jer rata ne zavisi od promene kursa.

Autor: S. Moravčević - novosti.rs

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]