Najbolja ponuda motornih ulja!!!

forum.cars.rs • Pogledaj temu - Troškovi održavanja Dacia Sandero u odnosu na Hyundai i20

forum.cars.rs

CARS Forum - recenzije polovnih i novih vozila, vodič za kupovinu, tuning, servis, noviteti ...
Danas je 02 Okt, 2014 4:20

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 10 Avg, 2011 8:28 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Pridružio se: 02 Sep, 2010 13:38
Vozim: Reno 4
Ova tema je negde izmedju teme ove grupe i grupe tema Servis/održavanje, ali pošto se radi o novim automobilima i njihovoj isplativosti, nadam se da sam potrefio i da tema pripada ovde. Evo o čemu se radi.

Pokušavam da razdvojim koji (novokupljeni) auto je skuplji za održavanje tokom recimo 10-godišnjeg održavanja pod sledećim uslovima na primeru gornjih modela i proizvođača, recimo ovako:
- svi servisi urađeni onako kako nalaže proizvođač
- servisi se rade u zvaničnom servisu.
- kola prelaze relativno manju kilometražu pa se radi servis jednom godišnje a ne po km
- recimo pola gradska pola međugradska vožnja, kola se ne arče naročito.

Očekivao sam da je situacija gora (čitaj skuplja) kod Hyundai-ja, ali posle malog istraživanja cena nisam više siguran u to. Mislim da je odgovor na ovo pitanje težak :wall! , ali ipak vrlo zanimljiv, jer je održavanje automobila jedna od najvažnijih stvari prilikom kupovine za ne tako mali broj ljudi.

Evo primer nekih izjašnjavanja drugih ljudi koje sam našao na Internetu:

Sandero: prvi servis 4500 din, servis na 20000km 13150, veliki servis na 60.000km 32000 do čak 55000din (!).

Hyundai: prvi servis (preporučeno a neobavezno) na 7500km 6800din, na 15000km 15000din, na 25000km 24000din.

Struktura troškova Sandero servis na 20000km:
Ulje Elf Excellium 5W-40, 4l - 3000,00
Filter za ulje - 850,00
Filter za vazduh - 1600,00
Filter goriva - 3250,00
Filter kabine - 1950,00
Usluga servisa - 2500,00
ukupno: 13150

Struktura troskova Hyundai i20: nepoznata.

Ima li neko jasniju ideju kako da uporedim troškove održavanja ovih automobila, makar orijentaciono? Iako se ljudi na forumima ubiše pričajući o performansama, koji auto "vuče" ovako u ovoj brzini a koji "onako", čini mi se da su ovakva pitanja neopravdano zapostavljena.

Vrh

PostPoslato: 10 Avg, 2011 11:33 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jan, 2009 1:58
Vozim: Nissan Note; Nissan Almera
Kada sam uzimao kola pre malo vise od godinu dana ja sam radio analizu troskova do 60.000 km... kao i isplativosti do tih 60k i pocetne cene. Obzirom da u skorije gledam drugi auto u cenovnom rangu do 10.000 eur, i u uzem izboru mi je i Sandero napravio sam novu tabelu. Ne znam koliko se razumes u Excel tabele...ali mogu da ti posaljem tabelu gde mozes samo da ubacis karakteristike auta koji te zanima i videces na uporednom grafikonu isplativost kola koja te zanimaju naspram onih koje sam ja vec uneo. Obzirom da Dacia daje i jako povoljan kredit uneo sam i kreditni kalkulator.

Vrh

PostPoslato: 10 Avg, 2011 11:45 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Feb, 2008 15:03
Vozim: Fiat Punto MY94 1.7td 51kw 0-100kmh 17.4sec maxspeed 152kmh
okaci to ovde.. :) :bike!

Vrh

PostPoslato: 10 Avg, 2011 11:47 
Počasni član
Počasni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jan, 2009 1:39
Vozim: Nista
Cini mi se da je u nekoj temi skoro detaljno bilo opisano odrzavanje i20, tj. cene delova i potrosnog materijala, ali pojma nemam tacno gde.

Vrh

PostPoslato: 10 Avg, 2011 14:48 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

beretta je napisao:
Kada sam uzimao kola pre malo vise od godinu dana ja sam radio analizu troskova do 60.000 km... kao i isplativosti do tih 60k i pocetne cene. Obzirom da u skorije gledam drugi auto u cenovnom rangu do 10.000 eur, i u uzem izboru mi je i Sandero napravio sam novu tabelu. Ne znam koliko se razumes u Excel tabele...ali mogu da ti posaljem tabelu gde mozes samo da ubacis karakteristike auta koji te zanima i videces na uporednom grafikonu isplativost kola koja te zanimaju naspram onih koje sam ja vec uneo. Obzirom da Dacia daje i jako povoljan kredit uneo sam i kreditni kalkulator.

Pozdrav beretta! Razumem se u Excel prilicno :baby! , pa ako sadrzi analizu troskova bilo bi zanimljivo videti je i u tom slucaju molim te posalji je! Kredit je u principu samo način nabavke auta; mene zanima da uporedim jednostavno cenu održavanja bez kamufliranja kreditom ili ma kakvim drugim faktorom.

Vrh

PostPoslato: 10 Avg, 2011 15:00 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Scuderia je napisao:
Cini mi se da je u nekoj temi skoro detaljno bilo opisano odrzavanje i20, tj. cene delova i potrosnog materijala, ali pojma nemam tacno gde.

Zdravo Scuderia! Ako se budes setio makar orijentaciono gde bi to moglo da bude, javi jer bi to verovatno dalo odgovor na pitanje, posto za sandera ima vise podataka nego za i20, ciji troskovi su nekako redje navodjeni na Internetu.

Nekad se stvarno cudim koliko toga ima napisano o automobilima, a kad se zainteresujes za najosnovnije stvari onda je bas tesko naci informaciju. Sve vise mi se cini da proizvodjacima nije prijatno da se sazna koliko zaista kosta odrzavanje njihovog automobila. Ako je odrzavanje na primer skupo, onda recimo eventualne povoljnosti oko kredita mogu ispasti prilicno nevazne. Zato je bar za mene nakon nabavne cene drugi najosnovniji ekonomski parametar cena odrzavanja.

Vrh

PostPoslato: 10 Avg, 2011 15:50 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Jul, 2008 15:12
Vozim: scott
Druže, ti si baš studiozan.
Mislim da cena održavanja (mali i veliki servisi) nisu nikakva tajna i te informacije su transparentne.
Ako ih ne možeš naći na netu, onda lepo lično odeš kod ovlašćenog servisera, potražiš i dobiješ zvanični cenovnik.

Ja sve to posmatram iz malo drugačijeg ugla.
Iako je to ista ili bar jako slična klasa, mislim da Sandero nema šta da traži pored i20.
To ne znači da je Sandero nekvalitetan, već da je kvalitet izrade, sklapanja i finalne obrade skroz drugačiji i na strani Hyundai-ja.

Uostalom, zakaži probnu vožnju oba modela, pa koji ti se više svidi.
Sad su redovna održavanja kod svih mahom ista, gore-dole hiljada ili dve dinara i mislim da to ne bi trebalo da bude odlučujući fakor kod izbora auta, pogotovo ako ti se svidi onaj koji je za nijansu skuplji.

Poslednji put menjao brele dana 10 Avg, 2011 17:31, izmenjena samo jedanput

Vrh

PostPoslato: 10 Avg, 2011 16:04 
Platinasti član
Platinasti član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Okt, 2010 16:14
Vozim: 190hp
Jedan je Sandero
http://www.youtube.com/watch?v=Dx6vkaHlbA4
:thdwn!

Vrh

PostPoslato: 10 Avg, 2011 17:23 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Sep, 2009 20:56
Vozim: Ford Mondeo mk3 tddi 116ks
brele je napisao:
Mislim da cena održavanja (mali i veliki servisi) nisu nikakva tajna i te informacije su transparentne.
Ako ih ne možeš naći na netu, onda lepo lično odeš kod ovlašćenog servisera, potražiš i dobiješ zvanični cenovnik.

Iako je to ista ili bar jako slična klasa, mislim da Sandero nema šta da traži pored i20.
To ne znači da je Sandero nekvalitetan, već da je kvalitet izrade, sklapanja i finalne obrade skroz drugačiji i na strani Hyundai-ja.

Uostalom, zakaži probnu voćnju oba modela, pa koji ti se više svidi.
Sad su redovna održavanja kod svih mahom ista, gore-dole hiljada ili dve dinara i mislim da to ne bi trebalo da bude odlučujući fakor kod izbora auta, pogotovo ako ti se svidi onaj koji je za nijansu skuplji.

+1

Vrh

PostPoslato: 10 Avg, 2011 22:46 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jun, 2007 16:26
Vozim: Klotaru
Ja mislim da te razlike u ceni održavanja na tako dugačkom vremenskom periodu uopšte nisu neka bitna stavka.
Nisu u pitanju hiljade evra već možda koja stotina, a to se kompenzuje onim što ti auto pruža :ye!

Vrh

PostPoslato: 11 Avg, 2011 9:51 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

brele je napisao:

Uostalom, zakaži probnu vožnju oba modela, pa koji ti se više svidi.

U stvari ja se potpuno slazem s ovim, i ne samo to: verovatno cu baš tako ili slično uraditi kako kažeš.

frodo je napisao:
Ja mislim da te razlike u ceni održavanja na tako dugačkom vremenskom periodu uopšte nisu neka bitna stavka.
Nisu u pitanju hiljade evra već možda koja stotina, a to se kompenzuje onim što ti auto pruža :ye!

Znači i i ti frodo i mr. brele mislite slično, ok to je verovatno to. Cela caka je bila da sam hteo da vidim da li je razlika u održavanju velika (čitaj hiljade evra) ili nije. Ako je zaista mala razlika, onda naravno nije neophodno gubiti vreme i praviti silnu računicu oko održavanja.

Striktno ekonomski gledano, za one koji ne menjaju često automobile, zaključio bih da je auto koji je nešto bolje izrade i koji je "nešto" skuplji u stvari isplativiji na duži rok od jevtinijeg auta prosto zato što duže traje a održavanje košta slično, jer cenim da će taj bolji moći godinama duže da se vozi od onog jevtinijeg, dok će vlasnik jevtinijeg auta morati ranije da ga zameni novim uz naravno novu i značajnu investiciju. Drugim rečima ono što manje platiš na početku, moraćeš da platiš više kasnije ranijom kupovinom auta. Znam da je razmišljanje malo smešno, ali eto kao neko opravdanje: kad razmišljaš o svemu i svačemu pri kupovini, dođeš i do ovakve smešne ekonomike. Izvinjavam se što sam bio dosadan i pitao neke možda očiglene stvari, ali zato je tu forum da nas udari po glavi i da kaže: burazeru, oladi malo, sve je to kosmos, idi probaj i šta ti se svidi to je to... Naravno da ste u pravu. :thdwn!

Vrh

PostPoslato: 11 Avg, 2011 11:30 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Korisnikov avatar

Ja tabele gde poredim odredjene modele nisam radio samo zbog neke ekenomske racunice, vec pokusavam da sagledam sve karakteristike koje su za mene relevantne, a samim tim i da lakse odlucim koji auto je ono sto meni treba. Npr. kada sam gledao auto za sebe u uzem izboru su mi bili pored Note-a, jos i Jazz, i30 i SX4...pa sam se uzeo Nissan-a jer je imao najvise stavki koje mi odgovaraju, a ne samo cena, jer nije bio najeftiniji auto. Neko je spomenuo da uzmes probnu voznju i onda lako odlucis...nazalost kod nas imaju po jedan auto za test i to je obicno neki dizel... i to je to. Konkretno za Sandera sam pitao pre 7 dana da bih hteo da provozam 1.4, ali nemaju i nude samo Stepway 1.6 i 1.5 DCI.
Sada gledam auto za mog oca i kritrijumi su skroz drugaciji, jer njemu oprema ne znaci mnogo, tako da sam ja uneo modele koji me sada zanimaju, a ostavio sam i praznu kolonu ako nekog zanima da doda jos neki model.
Prvi deo tabele je kao neki kreditni kalkulator vise informativnog tipa, jer na to treba dodati troskove obrade podataka. Kamatnu stopu od 6,74% sam nasao da je trenutno najmanja koju nude nase banke...a interesantna je ponuda Dacije za kamatu od 3% gde oni snose sve troskove obrade podataka uz ogranicenje do 3.000 eur do 36 meseci.
Formule sam zakljucao da neko i ko se manje razume u Excel moze da menja podatke o potrosnji i ceni servisa, bez bojazni da ce nesto zeznuti. Ako neko zeli da menja formule sifra je "nissan". Troskove servisa sam nalazio po forumima i takodje su informativnog karaktera, obzirom da neko radi servis na 7.500km, neko na 10.000km. Potrosnju sem gledao na sajtu spiritmonitor, kao i komentare po forumu... Jedino za Note-a sam uneo 100% uz napomenu da gradska voznja moze mnogo da varira u zavisnosti od potreba za voznjom u odredjenim delovima grada kao i vremena kada se vozi :)
Polja gde u gornjem cosku imaju crveni trougao imaju i komentar.
Sve u svemu troskove je nemoguce tacno predvideti....mnogo tu faktora utice, ali mislim da ovakav prikaz olaksava da se lakse sagleda odredjeni model i uporedi sa konkurencijom, nego da se skace sa sajta na sajt.

Nemate potrebne dozvole da pogledate prikačene fajlove u ovom postu.

Vrh

PostPoslato: 11 Avg, 2011 13:46 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

beretta je napisao:
....

Šta reći, beretta, samo što se nisam srušio kad sam video tvoju tabelu: pa ti si čudo od preciznosti :appl A meni ovde kažu da sam ja detaljan, čekaj samo dok vide tvoju tabelu :w00t!

Alal vera, uključio si baš zanimljive stvari, čak i Sandero 1.2 koga sam ja očekivao da se pojavi i u međuvremenu ga prosto zaboravio. Mene u stvari zanima donji deo tabele orijentaciono po kojoj ispada da je cena servisa do 60000 suštinski ista za Sandera 1.2 i Hyundai i20 (razlika od samo 40 evra), a zbog sličnosti potrošnje sumarna cena goriva i servisa im je takoreći indentična.

I još sam u šoku kad vidim završnu vrstu u kojoj je navedena cena automobila, servisa i goriva, po kojoj moj omiljeni dvojac Sandero 1.2 i Hyundai i20 imaju skoro da kažem istu cenu! Bez obzira na moguće nepreciznosti, ako si sastavio sve najbolje kako si mogao, ta poslednja vrsta govori 1000 reči; ne bih da komentarišem jer nisam stručnjak za automobile, ali zaključci se nameću sami po sebi. I uopšte čitava grupa sa izuzetkom tvog omiljenog Nisana ima vrlo ujednačenu ukupnu cenu troškova. Naravno ostaje pitanje nivoa kvaliteta, a to je već peti kec. I konačno, kreditna linija koja je u vezi sa trenutnim platežnim mogućnostima.

Još jednom svaka čast na trudu. I nekako mi laknulo: konačno jedan detaljniji od mene! :hoohray!

Vrh

PostPoslato: 11 Avg, 2011 14:03 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Feb, 2008 15:03
Vozim: Fiat Punto MY94 1.7td 51kw 0-100kmh 17.4sec maxspeed 152kmh
Ja sam odusevljen :)

Bereta :hoohray!

Vrh

PostPoslato: 11 Avg, 2011 15:20 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Korisnikov avatar

Pa hvala...ima nas raznih :ye!
Inace moj je posao da radim stvari tog tipa...samo malo kompleksnije :hang!
Nekom je mozda to smaranje, ali meni je to najzanimljiviji deo kupovine kola...naravno ako se ne zuris. Znas kako kaze D. Maksimovic u jednoj pesmi....sreca je lepa samo dok se ceka. Mene je najvise zanimalo kada sam kupovao kola, a i sada isplativost dizela vs benzin. Inace zaboravio sam da ubacim u tabelu jos jedan parametar ...a to je registracija vozila. Sada bas gledam za 1.4 benzince i ovaj dizel 1.5 je slicno....a za 1.2 je jeftinije nekih 50 eur.
Ako imate predlog koje parametre jos da ubacimo da bi racunica bila sto vise tacna slobodno kazite...otvoren sam za sve predloge!

Vrh

PostPoslato: 11 Avg, 2011 15:57 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

beretta je napisao:
Pa hvala...ima nas raznih :ye!
Inace moj je posao da radim stvari tog tipa...samo malo kompleksnije :hang!
Nekom je mozda to smaranje, ali meni je to najzanimljiviji deo kupovine kola...naravno ako se ne zuris. Znas kako kaze D. Maksimovic u jednoj pesmi....sreca je lepa samo dok se ceka. Mene je najvise zanimalo kada sam kupovao kola, a i sada isplativost dizela vs benzin. Inace zaboravio sam da ubacim u tabelu jos jedan parametar ...a to je registracija vozila. Sada bas gledam za 1.4 benzince i ovaj dizel 1.5 je slicno....a za 1.2 je jeftinije nekih 50 eur.
Ako imate predlog koje parametre jos da ubacimo da bi racunica bila sto vise tacna slobodno kazite...otvoren sam za sve predloge!

Primetio sam da si u tvojoj tabeli u formuli za iznos rate koristio Majkrosoft funkciju PMT, i to:
=+PMT(D8/12,D7,D6)*-1. Da bi dobio mesecnu ratu primenio si deljenje sa 12 tj D8/12. Nisam siguran u nekoliko stvari: da li oni tamo stvarno racunaju mesecnu kamatu iz godisnje kamate kao sto si ti stavio. Uzgred, ti si se skolski drzao onoga sto Majkrosoft (opet to ružno ime, pu, pu), gde on to i savetuje da se radi. Međutim i taj savet je sumnjiv, zajedno sa njegovom formulom koja daje sumnjive rezultate: evo npr komentara ljudi na http://www.codingforums.com/archive/index.php/t-52096.html
Sve u svemu, ja nisam ekonomista po struci, ali na osnovu srednjoškolske matematike evo sad sam sastavio za ovu priliku jednu priručnu excel tablicu kako mislim da se računa kamata (dva različita načina, zavisi koji se primenjuje). Uopšte nisam stigao da proverim pa ne garantujem da je sve tačno, evo ti da proveriš jer vidim da voliš da računaš. Na osnovu nje možeš da koriguješ svoju kamatu ako za tim ima potrebe.

Moja tabela nema zaštitu, a za druge čitaoce foruma lozinka one tvoje nije Nissan kao što kažeš nego aaaaabadcd, verovatno si nešto pomešao. U žuta polja se upisuje parametar, a crvena polja prikazuju rezultat. Svaka grupa podataka prikazuje jedan pojedinačan slučaj računanja kamate opisan podebljanim podnaslovom.

Čujemo se, poz.

Vrh

PostPoslato: 11 Avg, 2011 16:09 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Jul, 2008 15:12
Vozim: scott
bereta, respect i s moje strane :bo

Vrh

PostPoslato: 11 Avg, 2011 18:49 
Platinasti član
Platinasti član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Nov, 2009 20:17
Vozim: Kia Cee'd
+1

America is not a country, it's just a business

Vrh

PostPoslato: 12 Avg, 2011 14:49 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Korisnikov avatar

Druze ipak si gori od mene :thdwn! Iskreno ja nikada nisam uzimao kredit, a potrudicu se da ga nikada i ne uzmem...tako da sam ono sa kreditnim kalkulatorom sastavio da bude vise informativnog tipa. Ima tu jos stvari koje banke uvaljuju sitnim slovima, tako da ko se odluci za kredit dobice prave informacije u banci. Moja 3 prijatelja su uzeli auto kredite i kada ukucam iznos koji otplacuju i period odbijem ratu koja je za +-1eur od one koju oni placaju. Cini mi se da tako racunaju i banke. Iskreno imam neku guzvu na poslu, tako da se nisam udubio u tvoju tabelu, ali deluje da se bar razumes u materiju... Nemam ni ja mnogo veze sa tim (iako sam ekonomista), tako da mozda imamo i nekog na forumu ko radi u banci, pa ce nam reci kako tacno racunaju.
Ako dobijete neku ideju sta da se doda u tabelu da bi ljudima koji treba da odluce izmedju par modela lakse bilo samo udrite sa predlozima. Formule su zakljucane sa sifrom "nissan"...meni tako otvara, ne znam odakle ti ona sifra. Uzgred nije tajna da sve sto je zakljucano u excelu dovoljno je da se kopira kompletna tabela na novi sheet i sve je otkljucano. Zakljucao sam samo iz razloga da ljudi koji se slabije snalaze u excelu mogu da menjaju podatke bez bojazni da nesto mogu da obrisu sto je bitno.

Slavne sta si na kraju odlucio...jer uzimas Lexus ili Daciju :)

Vrh

PostPoslato: 12 Avg, 2011 23:30 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Tabelu kamata sam malčice doterao, evo je dole prikačena, tek da bude malo jasnija mada i dalje ne tvrdim da je tačna jer je urađena po sećanju; što kažeš ovde ima ljudi koji to znaju pa neka koriguju do mile volje, široko im polje. Inače delim tvoje mišljenje o kamatama i njihovom korišćenju; o bankama bolje da se ne izražavam jer sve što sam o njima čuo nije naročito dobro.

Ne kažem da je naročito pametno, ali u tabelu može da se doda cena nekih "strateških" delova koji se češće menjaju bilo zbog servisa ili su skuplji, ili se češće oštećuju (far, branik,...). Ko zna, možda postaneš čuven po svojoj tabeli, recimo uđe u auto-časopise kao "Beretino uputstvo za auto kupovinu". Normalno, novac, slava i slično. Kad se proslaviš, seti se malo nas koji smo ti ovde davali predloge :whistle!

A, što se tiče autića, mislim da će na proleće da bude jedan lepi mali Hyundai i20 :driv , Maserati će malo da sačeka, ne volim da budim komšije urlikom motora, šta ću, fin čovek pa to ti je ...

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]