Najbolja ponuda motornih ulja!!!

forum.cars.rs • Pogledaj temu - Kruzni tok saobracaja

forum.cars.rs

CARS Forum - recenzije polovnih i novih vozila, vodič za kupovinu, tuning, servis, noviteti ...
Danas je 17 Apr, 2014 6:06

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 66 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Kruzni tok saobracaja
PostPoslato: 22 Dec, 2007 20:26 
Standardni član
Standardni član

Pridružio se: 13 Nov, 2007 15:51
Mnogi vozaci \"kubure\" sa prvenstvom prolaza kod kruznog toka saobracaja, posebno vozaci iz unutrasnjosti gde i ja spadam.
Dakle, ko ima prvenstvo prolaza:

a) Na prilazu kruznom toku postoji samo znak za kruzni tok
b) Na prilazu kruznom toku pored znaka za kruzni tok postoji i \"trougao\"
c) Na prilazu kruznom toku pored znaka za kruzni tok postoji i \"kvadrat\"

P.S. Mogu da odgovore i oni koji su polozili preko veze :wink:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec, 2007 20:40 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jun, 2007 16:26
Vozim: Audi A4 (B8)
Šta tu nije jasno :?
Ako nema nikakvog znaka, prvenstvo ima onaj koji je već ušao u kružni tok, a ako ima trougao onda prvenstvo ima onaj drugi, a ne ti, a ako imaš kvadrat, onda prvenstvo imaš ti.
Svakako, najbolje je da batališ znake i držiš oči širom otvorene...
Mnogo je manijaka za volanom u zadnje vreme, a njima se j*be za znakove.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec, 2007 21:34 
Standardni član
Standardni član

Da li to znaci da je a)=b), tj. da prvenstvo ima onaj koji je vec u kruznom toku :?:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec, 2007 21:41 
Bronzani član
Bronzani član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun, 2007 17:28
Vozim: Skoda Octavia Combi 1.4 TSI
Onaj koji je u kruznom toku UVEK ima prvenstvo prolaza, osim ako drugacije nije naznaceno.

Zaboravih da dodam, da se pri ukljucivanju u kruzni tok OBAVEZNO ukljucuje levi, a pri iskljucivanju DESNI zmigavac.

Ovo napominjem posto vidim da to malo ko radi u praksi.

Poslednji put menjao Omadon dana 22 Dec, 2007 23:14, izmenjena samo jedanput

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec, 2007 22:43 
Globalni Moderator
Globalni Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jun, 2007 0:30
Vozim: Doblo 1.9jtd, Audi A4 B6 S-line
:shock: :shock: :shock:

Pa da li smo došli do toga da ne znamo kako da vozimo i ko ima prvenstvo, i ne znamo da čitamo saobraćajne znake :?: :!:

Slažem se ja da kad uđeš u BG nije jednostavno upasti u kružni tok, ali propisi su svugde isti.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 22 Dec, 2007 22:50 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt, 2007 11:30
Eeeee, a u Rusiji bogami nemaju pravo prvenstva oni koji su već u kružnom toku, već moraju da puste druge automobile da se uključe...

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec, 2007 1:39 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Pridružio se: 04 Dec, 2007 14:27
Prednost takodje ima onaj koji izlazi iz kruznog toka nad onim koji nastavlja.
Pojednostavljeno, pustas sve koji su ti sa leve strane.
Naravno, ne rzcunajuci znakove.
Ni pandure. :evil:

Kruzne tokove u Srbiji mozes da nabrojis na prste.
Tako da ih nije tesko ni \"nauciti\" ako bas neko nece da kapira.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec, 2007 11:07 
Standardni član
Standardni član

Omadon je napisao:
Onaj koji je u kruznom toku UVEK ima prvenstvo prolaza, osim ako drugacije nije naznaceno.

Zaboravih da dodam, da se pri ukljucivanju u kruzni tok OBAVEZNO ukljucuje levi, a pri iskljucivanju DESNI zmigavac.

Ovo napominjem posto vidim da to malo ko radi u praksi.

Davanje migavca kako ti tvrdis za mene nema logike, i to posebno da se za ukljucenje u kruzni tok ukljucuje LEVI migavac.
Po meni migavac se daje prema smeru kretanja vozila u kruznom toku.
Dakle, nailazim na kruzni tok, vidim da se vozila, u kruznom toku, krecu sa leva na desno, ja dajem desni migavac i obrnuto.

@VDN
I ja sam mislio da je tako i kod nas ali nije. Onaj ko je u kruznom toku taj je "car".
Evo listam prirucnik za pripremanje vozackog ispita od pre 30 godina kada sam polagao vozacki, osim znaka za kruzni tok saobracaja nema ni reci o prvenstvu u kruznom toku.
Moj sin je polagao ove godine, i u njegovoj literaturi toga nije bilo, vidim da je i on bio nesiguran kada je kruzni tok u pitanju.

@subic

Bio bih ti zahvalan da me uputis na literaturu gde se opisuje prednost u kruznom toku saobracaja. Jos bolje, citat iz nekog zakona koji to regulise bio bi prava stvar.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec, 2007 12:00 
Bronzani član
Bronzani član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg, 2007 14:11
Vozim: Kia Cee'd CRDi 1.6 EX Europe
Ja bih se zakleo da kada sam učio za polaganje ispita (doduše, to je bila prilično stara knjiga) da je pisalo da i u kružnom toku važi pravilo desne strane, tj. da ako znacima nije eksplicitno drugačije regulisano, onaj ko se uključuje ima prednost nad onima koji su već u kružnom toku. Novim zakonom o bezbednosti u saobraćaju (koji godinama \"samo što nije\") ovo je regulisano onako kako su i ostali rekli, dakle ko je u kružnom toku taj ima prednost http://www.mki.sr.gov.yu/dokumenta/Nacr ... racaja.pdf
Pretpostavljam da je isto i u tekućem zakonu, a da je knjiga koju sam ja imao pisana po nekom prastarom zakonu...
S druge strane, ne sećam se da sam skoro video neki kružni tok gde ne postoji trougao na ulasku u tok.

A slažem se frodom da je najbolje otvoriti oči i bataliti znake.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec, 2007 12:13 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Avg, 2007 14:06
@subic ti mislis ako ti znas da vozis, da znaju i drugi? :P :lol:

Mene je tata ucio da u kruznom toku ima prvenstvo onaj koji se nalazi na samoj levoj strani kruga, sto znaci da ako taj kruzni tok ima vise \"traka\" (nikad nisam video trake tamo) ima prednost kad se iskljucuje i svi sa desne strane treba da ga propuste (kao sto rece Garfield).

@veliborn takva svetlosna signalizacija ima smisla, jer ako ti hoces da se ukljucis u kruzni tok i das desni migavac, ko ce ga videti od ovih iz kruznog toka?

Sto se tice literature, tu ste u pravu, ne pise nigde da ima prednost onaj ko je u kruznom toku, vec po znaku ili pravilo desne strane. Ali zamislite da onaj u kruznom toku mora da ceka da se neko ukljuci ispred njega, jako brzo bi se stvorila guzva i zakrcenje.
Ja sam se bas raspravljao sa kumom oko toga. Trazili smo u knjizi i pise pravilo desne strane (nova ona pezoova knjiga). Valjda ce da poprave to uskoro, imamo mnogo vozaca koji se ne snalaze po kruznim tokovima.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec, 2007 13:10 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Bio je napisao:
@veliborn takva svetlosna signalizacija ima smisla, jer ako ti hoces da se ukljucis u kruzni tok i das desni migavac, ko ce ga videti od ovih iz kruznog toka?

Pa kad si na ulazu kruznog toka, svi znaju da treba da se ukljucis. Druge nema.
Nije poenta u tome, vec DRZIS levi migavac upaljen sve vreme dok si u kruznom toku, i na taj nacin dajes do znanja svim da nastavljas kruznim tokom. Levi je zbog toga sto se ti i kreces u levu stranu.
Desni dajes kad izlazis, i tu je logika sasvim jasna, da te puste svi sa tvoje desne strane.
Ako na ulzu das desni, onda je pretpostavka da je tvoja namera da ces da izdjes u prvoj ulici desno.
Sve je ljudi potpuno logicno.
Prednost leve strane i ne mislis. Plus uglavnom svuda stoje trouglovi na ulazu, da ne bude konfrontacije sa pravilima.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec, 2007 13:20 
Bronzani član
Bronzani član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg, 2007 14:11
Vozim: Kia Cee'd CRDi 1.6 EX Europe
VDN je napisao:
Eeeee, a u Rusiji bogami nemaju pravo prvenstva oni koji su već u kružnom toku, već moraju da puste druge automobile da se uključe...

Meni su najluđe te "sitne" razlike u saobraćajnim propisima između raznih država. Pre par godina sam poslom bio u Americi, i pošto mi je firma iznajmila auto, prvo što sam pitao ove naše ljude tamo je da li se propisi razlikuju u odnosu na Srbiju i svi su bili u fazonu - ma jok, sve je isto...

Par dana kasnije, ja u autu nailazim na raskrsnicu, imam znak stop, a sa leve strane mi nailazi auto i ja uredno stanem. Međutim stane i on. I čeka. Ja pošto sam čvrsto rešio da vozim po propisima, takođe čekam. Ovaj nastavi a za njim odmah još jedan auto stade na istom mestu. Vidim, ovaj me nešto čudo gleda :) Meni ništa nije jasno, pogledam bolje i vidim da i njemu stoji znak stop. I dalje mi nije jasno ali, šta ću, nastavim dalje, a zatim vidim da je i ovaj nastavio. Posle se raspitam i onda mi ljudi objasne da kod njih ima tih raskrsnica gde sa sve četiri strane stoji Stop. Pravilo je da svi obavezno stanu, a prednost ima onaj koji je došao prvi na raskrsnicu.

Drugi put ja na semaforu, treba da skrenem desno, uredno se prestrojio i čekam da se upali zeleno. Sa leve strane nema nikoga, ali pošto sam, jelte, u stranoj zemlji, uredno čekam. Tip u autu iza mene sve nervozniji i krene na mi trubi. Pošto u USA (barem u gradu gde sam bio) stvarno retko kad čuješ da neko trubi a uglavnom svi poštuju propise (za razliku od Beograda), skontam da nešto ne radim kako treba. Na kraju, skrenem ja bez obzira na crveno i ovaj iza mene takođe skerne. Posle se opet raspitam i saznam da kod njih možeš na crvenom skrenuti desno i bez uslovog zelenog svetla.

Još jedna razlika koju sam primetio je sam semafor. Kada se posle crvenog pali zeleno, nema žutog između. Kada sam s jednim amerikancem pričao o ovoj razlici, čovek me je pitao, a šta je poenta tog žutog između? Pošto nisam znao šta pametno da mu kažem "objasnio" sam mu da je kod nas kada se upali crveno svi maksimalno brzo kreću, te žuto svetlo služi da nagaziš gas kako bi što brže startovao. I naravno, ako ovaj pre tebe slučajno nije istog sekunda krenuo, moraš "uljudno" da ga obavestiš o grešci tako što ćeš što jače leći na sirenu :)

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec, 2007 14:28 
Standardni član
Standardni član

Garfield je napisao:
Bio je napisao:

Pa kad si na ulazu kruznog toka, svi znaju da treba da se ukljucis. Druge nema.
Nije poenta u tome, vec DRZIS levi migavac upaljen sve vreme dok si u kruznom toku, i na taj nacin dajes do znanja svim da nastavljas kruznim tokom. Levi je zbog toga sto se ti i kreces u levu stranu.
Desni dajes kad izlazis, i tu je logika sasvim jasna, da te puste svi sa tvoje desne strane.
Ako na ulzu das desni, onda je pretpostavka da je tvoja namera da ces da izdjes u prvoj ulici desno.
Sve je ljudi potpuno logicno.
Prednost leve strane i ne mislis. Plus uglavnom svuda stoje trouglovi na ulazu, da ne bude konfrontacije sa pravilima.

Sve ovo vazi kada si vec u kruznom toku.
Da li treba ukljucivati migavac, i ako treba koji, kada se nalazis neposredno pre ulaska u kruzni tok :?:

Da li svoju nameru o kretanju u kruznom toku iskazujes pre ulaska u kruzni tok :?:

Da li su svi kruzni tokovi suprotnog smera od smera kazaljke na satu :?:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec, 2007 14:38 
Odlična tema!

Prednost imaju oni koji se već nalaze u kružnom toku.

Ja jesam uvek za davanje migavca, ali uključiti levi migavac, kad ulaziš u kružni tok, gde ne ideš pravo nego udesno, je nonsens.

Pravilo svih pravila u kružnom toku je OTVORITE čETVORO OčI
vozite polako, i nikad ne žurite.

Kružni tok na Slaviji je jedan od konfuznijih, i tamo je malo, malo
pa neki sudar.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec, 2007 14:48 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt, 2007 11:30
Meni se sviđa što se u Mađarskoj kružni tok nalazi na ulazu u skoro svako mesto... na taj način se lakše reguliše saobraćaj nego semaforima ili saobraćajnim znacima. Manje se gužve prave, tako da to kompenzuje nešto sporije kretanje kroz kružni tok. U Rusiji ih takođe ima puno, s onom razlikom koju sam ranije spomenuo. U Tunisu sam ih video najviše, pošto su tamo najgori vozači koje sam video u životu (upućeni kažu da su gori od Turaka!) i pošto tamo semafore na zarezuju ni 2%... doduše, kružni tokovi ne sprečavaju \"čukanja\" ali makar nema težih udesa...

P.S. Nisam bio u BG duže vremena, šta uradiše od Slavije? Mislim na one silne građevinske radove...

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec, 2007 17:45 
Bronzani član
Bronzani član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun, 2007 17:28
Vozim: Skoda Octavia Combi 1.4 TSI
@Aco

Ako ides odmah desno, ti i nisi usao u kruzni tok pa samim tim i ne trebas da ukljucujes levi zmigavac.

@VDN

Na Slaviji se vise nista ne gradi, krkljanac je i dalje na snazi....Znaci \"na zapadu nishta novo\"

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec, 2007 20:09 
Omadon je napisao:
@Aco

Ako ides odmah desno, ti i nisi usao u kruzni tok pa samim tim i ne trebas da ukljucujes levi zmigavac.

ma idem bre i levo i desno,
i gde god mogu, samo da se iskoboleljam

samo još ne mogu da letim :wink:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec, 2007 20:20 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Avg, 2007 10:35
Polako i kod nas pocinju da izgradjuju sve vise kruznih tokova to je neki uzor valjda na EU posto ih u celoj evropi ima milion a mogu vam reci da su jako korisni pogotovo ako niste isli nikada na tu stranu pa ako niste sigurni gde treba da se skrene vi napravite par krugova dok se nerazmislite :D salim se!Oni takodje spasavaju direktne sudare na nekadasjnim raskrsnicama gde su sada postavljeni tako da nema izletanja nekome koji mozda ide velikom brzinom!

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec, 2007 2:07 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

veliborn je napisao:
Sve ovo vazi kada si vec u kruznom toku.
Da li treba ukljucivati migavac, i ako treba koji, kada se nalazis neposredno pre ulaska u kruzni tok :?:

Da li svoju nameru o kretanju u kruznom toku iskazujes pre ulaska u kruzni tok :?:

Ova dva pitanja su za mene ista. Ako ces posle ulaska da izadjes prvu desno, dajes desni (mada ti prakticno nije potreban, jer nikoga ne seces, samo tebe mogu da seku, ti svakog pustas), sve ostalo dajes levi do trenutka kad hoces da se iskljucis, onda desni.

veliborn je napisao:
Da li su svi kruzni tokovi suprotnog smera od smera kazaljke na satu :?:

Nisu u Engleskoj, Australiji....
Zamisli situaciju voznje desnom stranom i clockwise kruznih tokova. Onda zamisli jednu ulicu koja ulazi u taj tok, i putanje automobila koji ulaze i izlaze iz kruznog toka. Kako bi to funkcionisalo?

P.S. Mislim da sam nekad vidjao po unutrasnjosti kruzne tokove gde prednost imaju oni koji ulaze. To je bilo regulisano tako sto si na svakom uglu (iskljucenje) kad si u kruznom toku imao trougao. Verujem da se to promenilo sa porastom inteziteta saobracaja. Po meni takvo resenje nema nimalo smisla, pogotovo sto su na ukljucenjima i pesacki prelazi, pa svakako moras da usporis, a ne da te ohrabruju time da imas prednost.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec, 2007 10:19 
Standardni član
Standardni član

@Garfield

Kruzni tok koji si opisao postoji u Nisu.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec, 2007 14:35 
Standardni član
Standardni član

Pridružio se: 12 Sep, 2007 20:24
veliborn je napisao:
@Garfield

Kruzni tok koji si opisao postoji u Nisu.

I u Pozarevcu.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 17 Jan, 2008 14:09 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Pridružio se: 10 Sep, 2007 7:48
Ja sam u Beogradu primetio K.T. samo sa obrnutim trouglom na ulasku. I uvek pustas onoga ko je u K.T. sa leve strane, jer se saobracaj krece u smeru obrnutom od smera kazaljke na satu. E sad, uvek se daje desni migavac kada izlazis i ako je neko, kada si ti vec u kruznom toku, sa tvoje leve strane dao desni migavac onda treba da ga pustis da prodje ispred tebe. Na izlasku se uvek daje desni migavac.

A Slavija je Sveojevrsni kruzni tok, sto zbog sirine kolovoza sto zbog brzine vozila sto zbog ocekivanja vozaca da je na Slaviji uvek \"haos\".

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 19 Jan, 2008 23:55 
Standardni član
Standardni član

Koliko ja vidim, Slavija je sinonim za haos u saobracaju.
Ja sam iz Nis(a), ali sam cuo, od prijatelja koji je nekada bio instruktor voznje, da se na prilazima Slavije nalaze \"trouglovi\". Problem je sto vozaci ne postuju te znakove i onda se stvori guzva u samom kruznom toku.
Slaviju bi mogao da opise neko iz prve ruke.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 20 Jan, 2008 0:04 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov, 2007 3:01
Vozim: Audi A6 (C6) 2.0 TDI 2008
36 godina zivim u Beogradu, veruj mi da je Slavuju NEMOGUCE opisati!

To niko ne zna, to je bre ziv organizam. Cudljiva je Slavija u jesen za prvih kisa, vesela i puna automobila leti, zabrinuta i klizava zimi a naprolece samo varnici od trolejbusa koji se raduju lepsem vremenu.

Na Slaviji se ne vozi, na Slaviji se PREZIVLJAVA
Slavija je test inteligencije, snage, izdrzljivosti i umeca svake vrste.
Na Slaviji nema protekcije.
Slavija prasta greske ali ne voli neodlucne.
Na Slaviji nema pobednika, ima samo sretnih koji je prodju i nesretnih kad se na njoj zaglave.

I na kraju Slavija je legenda Beograda.

I sad, kako da ti opisem Slaviju?

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 20 Jan, 2008 1:00 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

@ codemaker

Svaka čast na tekstu, niko ne bi bolje \"opisao\" Slaviju.
Svaki put kada prođem tamo hvalim Gospoda što sam živ, zdrav i neogreban...

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 20 Jan, 2008 11:18 
Standardni član
Standardni član

Pa ako je takva stvar sa Slavijom, ako nekad moram da prodjem iz Nisa preko nje, onda uopste nece biti luksuz da usput najpre svratim u hram Svetog Save i zatrazim \"pomoc\" svevisnjeg :wink:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 20 Jan, 2008 13:54 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov, 2007 3:01
Vozim: Audi A6 (C6) 2.0 TDI 2008
To OBAVEZNO :)
Bez toga nemoj ni da pomisljas da krenes u kruzni mlin za mlevenje, zvani Slavija :)

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 20 Jan, 2008 14:58 
codemaker je napisao:
36 godina zivim u Beogradu, veruj mi da je Slavuju NEMOGUCE opisati!

To niko ne zna, to je bre ziv organizam. Cudljiva je Slavija u jesen za prvih kisa, vesela i puna automobila leti, zabrinuta i klizava zimi a naprolece samo varnici od trolejbusa koji se raduju lepsem vremenu.

Na Slaviji se ne vozi, na Slaviji se PREZIVLJAVA
Slavija je test inteligencije, snage, izdrzljivosti i umeca svake vrste.
Na Slaviji nema protekcije.
Slavija prasta greske ali ne voli neodlucne.
Na Slaviji nema pobednika, ima samo sretnih koji je prodju i nesretnih kad se na njoj zaglave.

I na kraju Slavija je legenda Beograda.

I sad, kako da ti opisem Slaviju?

Jeste to tacno,
ali se moze izaci sa citavim kolima

meni se cesto desi da kad svi krenu na mene sa svih strana
da jednostavno stanem
dok se ne odluce ko ce gde i kako da skrene

vozim polako i gledam napred nazad, levo, desno
ali i gore i dole
i zamisljam sve moguce situacije

najgore mi je kada sa autom koji kosta 50.000 e moram da udjem na Slaviju

i posle se moj otac cudi sto ja stalno vozim sa upaljenim srednjim svetlima 8)

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 20 Jan, 2008 15:16 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Dec, 2007 19:37
Vozim: Škoda Yeti 1.4 TSI
Pre 4 godine, vozim ja jednog mog stranog poslovnog partnera iz bivše firme, sa aerodroma u naše kancelarije u Beogradskoj ulici (kod Slavije).

Prilazimo Slaviji, a on kaže:
- Šta je ovo?
ja kažem:
- Kružni tok sobraćaja.
a on odgovori:
-Ma znam ja šta je kružni tok saobraćaja, nego šta je ovo?
:lol: :lol: :lol:

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: 20 Jan, 2008 18:05 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

@ mikojan

Dobar ti poslovni partner, lepo pita čovek :D :lol:

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 66 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]