Najbolja ponuda motornih ulja!!!

forum.cars.rs • Pogledaj temu - SAAB 93 2.0t održavanje???

forum.cars.rs

CARS Forum - recenzije polovnih i novih vozila, vodič za kupovinu, tuning, servis, noviteti ...
Danas je 25 Jul, 2014 10:11

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Jul, 2010 16:04 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jul, 2010 15:26
Vozim: Golf Cart
Već izvesno vreme razmišljam o kupovini ovog modela, zanima me kupe sa benzinskim motorom od 2 litra sa kompresorom, 2001-2002 godište.
Stavljam akcenat na stanje vozila pa konkretno ne znam koje snage će biti motor u automobilu koji imam želju da kupim.

Recimo da imam povoljnu varijantu za uvoz, upućen sam u performanse i karakteristike modela, rešio sam da ga uzmem, cena i stanje vozila su diskutabilni i ne bih vas gnjavio time jer je svaki automobil kao i čovek enigma sama za sebe.

Zanima me koliko je komplikovano održavanje, postoje li neke specifičnosti vezane za ovaj model u pogledu održavanja?
Istraživao sam malo na internetu i došao do zaključka da održavanje nije skuplje od održavanja ALFE 156 ili RENO LAGUNE, kao i da dosta delova deli sa VOLVO-om???

Čuo sam mnoge hvalospeve o SAAB-ovoj pouzdanosti i izdržljivosti, auto je definitivno kvalitetan.
Majstor koji mi je do sada održavao automobile ima iskustva i sa ovim automobilima, mislim da sam po tom pitanju miran tako da ostaje samo pitanje delova.

Dali ovaj automobil (kao i svaki) ima svoje slabe tačke, koji su to kvarovi, koliko prelaze motori, koliko koštaju redovni servisi, ko konkretno u Srbiji prodaje delove, pre svega me zanimaju potrošne stvari zbog kojih neću cimati familiju ili prijatelje u inostranstvu? :please!

Hvala na pomoći.

Vrh

PostPoslato: 23 Jul, 2010 16:24 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jun, 2007 16:26
Vozim: Klotaru
Delovi su skupi.
Mogu se nabaviti i van ovlašćenog servisa, ali je to mnogo realnija opcija u Beogradu, eventualno Novom Sadu dok u ostalim gradovima to nije slučaj.
Auto je egzotika u neku ruku i uvek sam se potajno divio ljudima koji rizikuju na takav način, ali isto tako nisam imao razumevanja kada upadnu u probleme ako počne auto da se kvari.

Vrh

PostPoslato: 23 Jul, 2010 17:53 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Korisnikov avatar

Hvala na pokušaju da mi odgovorite...

Elem, bitni su mi osnovni troškovi, ulje, filteri, pločice ili eventuano diskovi i delovi kočionog sistema... kao i cene delova koji se redovno menjaju pri velikom servisu?

Dali auto ima posebne potrebe održavanja tipa posebno ulje, ulje u menjaču...

Orijentaciono, dali je to koštanje duplo, troduplo skuplje održavanje, ili je tabu?
Verovali ili ne turbina na dci motoru košta 700-900 eura, a na šveđanu 300!!!
Sigurno je jeftinije održavanje nego na novom audiju ili mercedesu, o BMW-u ne smem ni da govorim...
Pre neki dan sam bio u servisu, održavanje audija je počelo da košta kao održavanje porsche-a?!

U slučaju da dođe do ozbiljnijeg kvara ako treba neću SAAB-a voziti desetak dana, voziću drugi auto... dok ne stigne deo sa Ebay-a?

Ako je skuplji za 30% to je opravdano, ređe se i kvari, delovi su kvalitetniji, ne radi se Pakistanu ili Mandžurji(i Kina je postala svakakva) :wink:

Vrh

PostPoslato: 23 Jul, 2010 19:55 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Feb, 2008 15:03
Vozim: Fiat Punto MY94 1.7td 51kw 0-100kmh 17.4sec maxspeed 152kmh
Raspitaj se ciji je taj motor,znam da saab dizele uzima od fiata tako da je to odrzavanje isto kao za fiat. Ne znam od koga uzimaju beniznce ili ih samo prave.

Kocnice i ostalo je potrnosno ne sme da bude preterano skupo.

Vrh

PostPoslato: 26 Jul, 2010 1:18 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Korisnikov avatar

Navodno su benzinci njihovi a dizele su koliko sam čuo uzimali 1.9 od fijata, 2.0 i 2.2 od opela?

Meni se najviše dopadaju 2.0 benzinci sa opcijom ugradnje gasa.

Ipak je SAAB čuven po sopstvenim motorima, dizelima su samo upotpunili taj segment na tržištu, po sadašnjim cenama euro dizela mislim da je gas isplativija opcija?

Kada sam sabrao utiske SAAB hvale vlasnici a kude ljudi koji lično nemaju iskustva sa ovim automobilima. :hoohray!

Danas sam vozio prijateljev SAAB 95, 2002.g.,2.0, 150KS, prešao je 130.000Km, automobil održava u Švedskoj gde i boravi i ne žali reči hvale, do sada samo redovan servis, potrošnja od 8 do 12 litara. Pun sam utisaka, auto je vrlo živahan, udoban, tih, izuzetno pregledan, ništa ne škripi, lupka... izuzetno prefinjen.
E sad, reč je o održavanom vozilu što je za malo para izuzetno teško naći, SAAB ima cenu na zapadu, ne znam kakvi se automobili polovni prodaju po Srbiji ako se takvi automobili sa navodno tom kilometražom u Nemačkoj ili Švedskoj prodaju po većoj ceni?
Ili su naši preprodavci u debelom minusu, ili prodaju automobile koji su prevrteli strašno veliku kilometražu pa su vraćeni na 130-150.000 koliko su navodno prešli svi ovi u oglasima? :thup!

Činjenica je da ljudi na zapadu prosečno prelaze 25-30.000 godišnje i da su automobili sa malom kilometražom izuzetno na ceni... izuzetci postoje ali.. :driv

Vrh

PostPoslato: 15 Dec, 2011 21:07 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Pridružio se: 15 Dec, 2011 20:41
Vozim: audi a3 1.9 tdi
Zanima me da li ste kupili saab i kakvi su utisci? dopada mi se automobil i uzeo bih ga sa dizel motorom, s tim sto ne znam nista o troskovima odrzavanja , kao i sto vi niste znali ;)

Edit:Ovde ce ti ostati pitanje, nema potrebe na 2-3mesta da ide isto, jos si kod prvog postavljanja totalno promasio podforum!

Vrh

PostPoslato: 15 Dec, 2011 22:50 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Sep, 2011 11:25
Vozim: Mercedes-Benz E220 CDI W210 Face Lift
Rade, ne znam baš nešto konkretno u vezi cene održavanja. Jedan moj poznanik je pre sedam-osam meseci zamenio Mitsubishi Pajera sa novom 9-3 TTiD jer kaže da mu je jeftinije održavanje. E sad, šta to konkretno u brojkama (novcu) znači, ne znam.
Koliko razumem, ti se interesuješ za stariji model sa 1.9 TiD motorom od 150 ks. Koliko znam to je zapravo Fiatov JTD motor, i tu ne bi trebalo da bude greške, mada ne znam kakvo je stanje sa snabdevenošću tržišta rezervnim delovima, jer se dugo nagađalo hoće li Saab otiću u stečaj nakon istupanja iz GM-a.
Čini mi se da sam negde čitao da zamena svih diskova i pločica za ovaj model košta nekih 300 evra, koliko je na primer mene izašao kompletan B servis za moj Mercedes, što je po meni skupo. Ne znam za ostalo, ali pretpostavljam da servisi koji rade GM vozila, pre svega Opel mogu da rade i Saab, pa jedino da se raspitaš kod nekog od njih.

Vrh

PostPoslato: 16 Dec, 2011 0:48 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Pridružio se: 15 Dec, 2011 20:41
Vozim: audi a3 1.9 tdi
Hvala Ivane :)

Vrh

PostPoslato: 25 Jul, 2013 7:00 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Pridružio se: 25 Jul, 2013 6:17
Vozim: SAAB 93 2.2 TiD 2002.god
Vozim Saab 93 2002 god 2.2 TiD (to nije Vectrin dizel vec Isuzuov motor od 92Kw) nema kais vec zupcasti lanac i za njega sam cuo da je bulletproof a za sada se i meni tako pokazalo. Prezadovoljan sam, uvezao sam ga iz Italije, navodno ga je vozio neki talijan penzioner. Imam servisnu knjizicu do 150.000 km, (sada je na 203.000km) matori ga je odrzavao u ovlascenom saabovom servisu tako da je u vise nego odlicnom stanju i prezadovoljan sam. Vozio sam sve i svasta, poslednji auto pre ovog mi je bio Audi A4 2001.god 2.5 benzinac V6 i dao bi 3 takva za ovog Saab-a. Auto je jednostavno uradjen vrhunski i jednostavno.

Sto se tice delova nisu jeftini ali nisu ni toliko skupi koliko se prica. Doduse vozim ga tek godinu dana i presao sam 25.000km i :=omg i nisam imao nijedan problem. Nisam mu jos ni ulje promenio. Akumulator mu je jos fabricki. Trenutno trebam da mu menjam plocice. Plocice su od 25-30 eura a aku hocu da ih lepim onda ce me kostati 10 eura.
Ali redovno pratim cene delova jer moj prijatelj ima 93-ku Vector sport ali noviji model 2006. sa tim Fiatovim 1.9 JTD (koji je izuzetan motor) mada on nije prosao tako dobro kao ja. Izgleda da su ti noviji Saabovi nabrzaka sklapani u ocajnickom pokusaju da sto pre izbace novi model ne bi li izbegli bankrot (nije im pomoglo). Imao je problema sa leptirom gasa, usisnom granom, ventilatorom, elektrikom i na kraju mu je riknuo automatski menjac. Majstor mu je mrtav hladan rekao da ti menjaci prelaze 170.000km i riknjavaju kao dobar dan i isto tako mrtav hladan mu uzeo 1400 eura za reparaciju. Sto se tice tog 1.9 JTD Fiatovog motora njega su Svedjani budzili tako da vecinu delova nemozes da koristis od Fiata nego moras naci Saabove delove. Moj ortak je leptir gasa i izduvnu granu uvezao iz Engleske i izaslo ga je oko 600 eura sa postarinom.

Moj savet ti je ako zelis da uzmes Saaba gledaj da ne uzimas sportske masine jer su one gazene i izvadjena im je dusa. Kod polovnih automobila nije bitna kilometraza, godisne, marka nego stanje vozila. Pogledaj po placevima ima gomila ovih kao mojih sa dizel ili benzin motorom, svi mi izgledaju kao casa a i po gradu koji god da vidim kao moj izgleda perfektno sto mi govori da je rec o ozbiljnom automobilu koji je jako dobro odradjen. Dizel ili benzinac? Oko potrosnje i benzinac i dizel otprilike trose isto. Ovaj 1.9 JTD je jako veliki potrosac (10-11l na 100km gradska voznja) bas zato sto su ga Svedjani budzili da bi dobili par konjskih snaga. Ruku na srce taj motor vuce kao mazga, startniji je od benzinaca cini mi se. Izbegavaj 2.0 dizel ili 2.2 sa Vektrinim motorom jer mi je moj majstor jednom prilikom rekao da imaju problem sa nekom pumpom ( da li za ulje ili vodu nesecam se). To su ti modeli do 2001. godista, znaci gledaj 2002. godiste. U benzince pak mozes da ugradis sekvent plin ili kupis ga sa vec ugradjenim.

Idi na http://www.polovniautomobili.com/ i trazi Saab 93 od 2002 do 2003. godista, ima dosta oglasa i svi izgledaju dobro ali coupe ces malo teze naci. Ja bih ti najtoplije preporucio ovo sto sam ja uzeo, bices prezadovoljan kao sto sam i ja. Platio sam ga 2000 eura a sad ih gledam po oglasima isti takvi se krecu od 2500-4000 eura. I jos jedno: izbegavaj Vector Sport i Aero modele jer su skuplji, komplikovaniji za odrzavanje, delovi su skuplji i verovatno im je neko vadio dusu jer to su sportske masine pa se tako i voze.
Nemoj da se plasis za delove jer ih ima (God bless internet), nisu jeftini kao sto rekosmo ali kad ga zamenis znas da ti nece opet riknuti uskoro. Nema falsh delova za Saab tako da mozes da kupis samo originalne, a Saab je vrlo dobro vodio racuna o kvalitetu svojih delova.

Eto napisa ja sitnu knjigu o mom prijatelju i mom Saab-u... :jock

Ako imas jos neko pitanje stojim i na raspolaganju. Ako ti trebaju delovi imam ja poduzi spisak i auto otpada i auto delova (zlu netrebalo) a takodje i servisa specijalizovanih za Saab (izbegavaj ovlascene servise).

Pozdrav,

Dusan

Vrh

PostPoslato: 25 Jul, 2013 7:13 
Standardni član
Standardni član

Pridružio se: 21 Jan, 2013 10:58
Vozim: chrysler-servis.com/
Vozim Saab 93 2002 god 2.2 TiD (to nije Vectrin dizel vec Isuzuov motor od 92Kw) nema kais vec zupcasti lanac//// to je opelov motor. odrzavanje Saab nije nista skuplje od drugih vozila tog godista.

Vrh

PostPoslato: 25 Jul, 2013 8:50 
Zlatni član
Zlatni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Maj, 2011 9:56
Vozim: Focus TDdi mk1 karavan
comoespeja,
saveti su ti prijateljski,ali malo kasne....rade1 je post ostavio pre 2 godine :D&
I daj slike tog SAABA-a i predstavi ga,uvek sam se :bo tom automobilu

Vrh

PostPoslato: 25 Jul, 2013 10:12 
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jan, 2012 10:05
Vozim: Suzuki GSX1300 B-King 2008
Da potvrdim da ne postoji isuzu motor od 2,2 litre i da je to u Sab-u opelov motor od 2171 ccm i sa obrtnim momentom od 280 Nm.Ili ti slusas tvog majstora i on ne zna sta popravlja ili ja gresim mozda u sta treba da me uveris i das link ka tom isuzu motoru.
Evo podataka o svim isuzu motorima gde se vidi da ne postoji.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Isuzu_engines
A takodje evo i u auto dati ne postoji.
http://www.auto-data.net/en/?f=showSubM ... li_id=1275
http://www.ultimatespecs.com/car-specs/Saab
Takodje ne znam sta su svedjani budzili na 1,9 motorima kad imaju identicnu snagu kao i Fiat jer taj motor od 150 ks imas i u Stilu,Bravu,Alfi 159...
I da ne zaboravim da je taj 2,2 DTI motor jedan od boljih dizela i moze da predje jako puno a sto se tice izgleda ja sam imao i Vectru i Saab 9-3 i motor identicno izgleda.

Poslednji put menjao Dule 021 dana 25 Jul, 2013 10:20, izmenjena 3 puta

Vrh

PostPoslato: 25 Jul, 2013 10:13 
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Jul, 2008 15:12
Vozim: scott
Dule 021 je napisao:
http://www.sexynakedteenspics.com/

Ti se baš razumeš u motore :cigar!

Vrh

PostPoslato: 25 Jul, 2013 10:17 
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jan, 2012 10:05
Vozim: Suzuki GSX1300 B-King 2008
Vidi,vidi sta sam stavio! :rofl
Priznaj da se razumem. :aha
Ladno sam kopirao link sa wikipedije i evo rezultata i sad sam ponovo kopirao i ispravio post.
Ako nista drugo razgledajte malko kubikaze i snagu i obavezno proverite dali ima ulja. :rofl

Vrh

PostPoslato: 01 Avg, 2013 0:47 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep, 2012 16:04
Vozim: VW Golf mk4
comoespeja je napisao:
Vozim Saab 93 2002 god 2.2 TiD ......... vozim ga tek godinu dana i presao sam 25.000km i :=omg i nisam imao nijedan problem. Nisam mu jos ni ulje promenio. Akumulator mu je jos fabricki.

Automobil star 11 godina i jos uvek mu fabricki akumulator? :aha
A to sto si presao 25000 km bez zamene ulja to nije za pohvalu vec za najgoru kritiku. :=)

Vrh

PostPoslato: 01 Avg, 2013 6:55 
Počasni član
Počasni član
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar, 2011 18:25
Vozim: Golf Plus
brele je napisao:
Dule 021 je napisao:
http://www.sexynakedteenspics.com/

Ti se baš razumeš u motore :cigar!

Znaci izvristao sam se od smijeha! :aha :=))))) Ee Dule Dule, odakle li ti kopas informaciju o motorizaciji, i jos treba da te slusamo. :dev

@goranche Sto se tice akumulatora, moj vec 7 drzi, nije potpuno nerealno. :bad

Vrh

PostPoslato: 01 Avg, 2013 12:55 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

7 bih mogao da poverujem... ali 11 godina i 200 000 + kilometara tesko :thup!

Vrh

PostPoslato: 05 Sep, 2013 12:03 
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac

Pridružio se: 26 Mar, 2012 21:24
Vozim: Fiat Linea
Cao ljudi. Jeste da sam malo zakasnio sa odgovorom, ali evo mog iskustva. Ja sam uzeo SAAB 93, 2003. 1.8T je motor. Mislim motor je 2.0T, ovo je samo oznaka. Kad sam ga kupio resio sam da mu sredim sve, ali sve sto se iole mora sredjivati.

Orijentaciono ovo sto sam ja radio:

Spone 1500 din.
Stabilizatori isto 1500 din.
Prednja desna viljuska 80 eura.
Prednje plocice ATE 80 eura sa ugradnjom.
Zadnje plocice ATE 70 eura sa ugradnjom.

Plocice sam menjao kod Svete SAAB i mogu vam reci da su vrlo korektan servis. Sve sta fali pogledaju, ako hoces da srede srede. Delove mozes svoje da doneses itd. Ali generalno, auto kao auto je maksimalno utegnut. Kasnije verzije znaju skripati na drzacima za ruke itd.

Iskreno mislim da auto nije nista skuplji od slicnog Audija i BMWa. I jos nesto. Ovakvu opremu tesko da mozete naci u nekom drugom autu tog godista.

Vrh

PostPoslato: 24 Sep, 2013 18:28 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

http://www.polovniautomobili.com/oglas3864624/saab_9-3/

za te pare tesko da moze bolji autmobil da se nadje, realno...

Nema tu sta mnogo da iznenadi osim elektronike koja ne znam kakva je...

Vrh

PostPoslato: 02 Okt, 2013 14:09 
Standardni član
Standardni član

Pridružio se: 21 Jan, 2013 10:58
Vozim: chrysler-servis.com/
auto u odlicnom stanju ,motor je 2.2ali se vodi kao 1.9 ?????

Vrh

PostPoslato: 04 Okt, 2013 12:08 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

moguce da je neka mucka zbog registracije koja za ovaj model od 2200 kubika iznosi preko 50000 dinara...

Vrh

PostPoslato: 04 Okt, 2013 12:27 
Standardni član
Standardni član

Pridružio se: 09 Okt, 2008 13:47
Vozim: Astra G 1.6L 8v
Ovde ima jedan taksista, neka nijansa zelene, dao oko 2k evra za generalku motora.

Jeste to super auto, dok se proizvodio, mada ni tada nije imao neku servisnu mrežu, a sada... isto kao da kupite Rover 75, mada za njih već ima delova za smešne pare za razliku od pre par godina.
OK ako je drugi auto (ili prvi, ako kao drugi imate makar i nekog juga), ali ako je jedini... onda je problem akati se sa tim kad nemate dobrog majstora i jeftin otpad ili ranju u blizini koji redovno nabavljaju delove.

Dakle, raspitaj se prvo ima li negde u blizini DOBAR MAJSTOR za SAAB, jer imaju oni svoji specifičnosti (ako uzimaš benzinca), slično kao i Rover za koga teško možeš naći dobrog majstora, jer većina kako god ti nešto uradi auto opet ne ide kako bi trebalo i onda ti posle kriv auto, a u stvari većina majstora kod nas zna samo ono što vozi 99% ljudi, ono ostalo im dođe jednom u 5 godina i kad dignu haubu ne znaju odakle da počnu.

Vrh

PostPoslato: 05 Okt, 2013 13:23 
Srebrni član
Srebrni član
Korisnikov avatar

Slazem se u potpunosti... Ja sam cuo da u Knicu kod Kragujevca ima jedan odlican majstor za saab kod koga dolazi pola Srbije.
Sto se motora tice, o benzincima ne treba ni razmisljati kada saab nudi 1.9 TiD motore koji su zapravo fiatovi 1.9 MJT motori i o tim motorima ne treba raspravljati niti imati dilemu.
Trapovi su preuzeti od opel vectre C kao i sasija koja je zajednicka za alfu 159, vectru c i saab 93 i ako tome dodas MJT i DTI motore onda tu zapravo i nema nekih nejasnoca i sve je manje vise poznato osim elektronike za koju ne znam kako se pokazala...

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]